Filmowa lekcja historii
W dniu 18 listopada b.r. klasa VIII wzięła udział w projekcji filmu historyczno-patriotycznego
,,Legiony” .
Film Dariusza Gajewskiego porusza dwa wątki: polską drogę do niepodległości oraz historię miłości młodych ludzi. Reżyserowi udaje się oddać na ekranie obraz wysiłku i cierpienia z jaką legioniści godzą się żyć i umierać. Film był bardzo wzruszający i poruszył serca widzów.
Widowisko multimedialne
Dnia 15 listopada 2019 r. kl. V – VII udały się do Pszczyńskiego Centrum Kultury, aby uczestniczyć w interaktywnym widowisku multimedialnym
pt. „Legendy polskie. Filmowa podróż w czasie”.
Aktorzy z Teatr Show zaprezentowali fragmenty najstarszych polskich legend, takich jak: „Piast Kołodziej”, „Lech, Czech i Rus”, „Książę Krak” oraz „O Wandzie, co nie chciała Niemca”. Razem z młodzieżową widownią odtworzyli na scenie zachowania postaci związanych z podaniami. Przybliżyli również znaczenie słów: Piast, Popiel i Krak. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w uwspółcześnionych wersjach najstarszych podań i legend.
Bal Wszystkich Świętych
Dnia 13.11.2019r, w naszej szkole po raz pierwszy odbył się
Bal Wszystkich Świętych.
Udział w balu brali uczniowie klas I-III. Głównym inicjatorem balu był Ks. Proboszcz Mirosław. Dzieci przebrały się za różnych świętych. Nagrodzeni zostali za ciekawy strój i samodzielny rysunek świętego. Całość balu rozbawiała i prowadziła doświadczona animatorka "Ciocia Ania".
Rocznica Odzyskania Niepodległości
Z okazji 101-wszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w piątek 8 listopada odbyła się uroczysta akademia. Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11. Następnie uczniowie z klasy VIa przedstawili historię Polski od pierwszego rozbioru do momentu odzyskania wolności. W poszczególnych stacjach: Niewola, Powstania, I wojna światowa, Wolność ukazali najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę świata. Były wiersze i wspólne wykonanie pieśni Legionów Polskich. Akademię przygotowała pani Sylwia Łuszcz, oprawa muzyczna: pani Katarzyna Machnik.
Żywa lekcja historii
6 listopada uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, zaprezentowanej przez towarzystwo historyczne "Kerin". Tematem były
"Dzieje Orła Białego".
Uczniowie w skupieniu, z opaskami na oczach, wysłuchali na wstępie legendy o Lechu, Czechu i Rusie, następnie mieli okazję czynnie uczestniczyć w przedstawieniu będąc "bohaterami historii". Zdjęcia można obejrzeć w galerii.
Dzień Postaci z bajek
Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta.
Dzień Postaci z Bajek
przypada na 5 listopada, jest to dzień urodzin Walta Disney'a. W tym magicznym, bajkowym dniu uczniowie klasy I, II oraz III wzięli udział w imprezie czytelniczej. Dzieci przebrały się za bohaterów bajki, której tytuł wylosowali już wcześniej, następnie zaprezentowały się w ciekawych, oryginalnych i kolorowych strojach na scenie. W dalszej części spotkania uczniowie bawili się w "baśniowe zgadywanki" i wysłuchali bajki pt. "O wilku i siedmiu koźlątkach". Na koniec tej dzisiejszej uroczystości dzieciom zostały wręczone upominki.
Przedstawienie teatralne
31 października uczniowie klas młodszych obejrzeli w Pszczyńskim Centrum Kultury spektakl teatralny Katolickiego Teatru Edukacji
pt. "Alladyn ...baśń tysiąca i jednej nocy".
Inspirowany orientalnymi elementami spektakl przybliżył dzieciom kulturę Bliskiego Wschodu. Baśniowy nastrój sprawiły ciekawe, barwne kostiumy oraz przygotowana scenografia, a niezapomnianych wrażeń dostarczył pokaz efektów świetlnych w wykonaniu ducha lampy.
Wycieczka do Warszawy
W dniach 28-30 października klasa ósma miała okazję zwiedzić Warszawę. Uczniowie z Radostowic mogli się przekonać, jak wygląda życie w wielkim mieście.
Skorzystali z bogatej oferty kulturalnej stolicy. Z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pani przewodnik w nowoczesnym, multimedialnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obejrzeli również wystawy w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Prawdziwą ucztą dla ducha okazała się jednak wizyta w Teatrze Studio „Buffo” na spektaklu pt. „Metro”. Młodzież, zachwycona poziomem spektaklu, mistrzowskim wykonaniem najbardziej znanych utworów musicalu czy zapierającymi dech w piersiach popisami akrobatycznymi, nie szczędziła słów uznania.
Wystawa "Eksperymentuj!"
29 października uczniowie klasy II i III mieli okazję uczestniczyć w wystawie
"Eksperymentuj!",
która w ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawitała do Szkoły Podstawowej w Kryrach.
Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.
Doradztwo zawodowe
W dniu 24 października b.r. uczniowie klasy VIII naszej szkoły pod opieką p. A. Prządki uczestniczyli
w panelu dyskusyjnym z zakresu doradztwa zawodowego,
który miał miejsce w Pszczyńskim Centrum Kultury w Pszczynie
Na początek uczniowie mogli wysłuchać swoich nieco starszych kolegów, którzy podzielili się swoim doświadczeniem na temat tego jak ważne jest wybranie szkoły i kierunku kształcenia pod kątem swoich zainteresowań.
Spotkania z policjantem
22 października uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniach z policjantem. Tematem pogadanek było bezpieczeństwo na drodze, w szkole, w sieci. Dziękujemy!
Ślubowanie Pierwszoklasistów
17 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość
Ślubowania klasy pierwszej.
Wydarzenie to miało bardzo podniosły i radosny charakter. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor Małgorzatę Jakubik na uczniów Szkoły Podstawowej w Radostowicach. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i legitymacje szkolne oraz tradycyjne rogi obfitości. Po uroczystości pierwszoklasiści udali się wraz z Rodzicami do stołówki szkolnej na słodki poczęstunek.
Pasowanie na czytelników szkolnej biblioteki
17 października 2019r. uczniowie klasy pierwszej zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Zanim złożyli uroczyste przyrzeczenie musieli zdać egzamin ze znajomości bajek, baśni i opowiadań dla dzieci.Od tej pory mogą samodzielnie wypożyczać książki.
Hitem imprezy czytelniczej była humorystyczna piosenka "Miłość za regałem" w wykonaniu uczniów klasy piątej.
Dzień Edukacji Narodowej
W poniedziałek, 14 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oprócz życzeń skierowanych do uczniów i pracowników oświaty, można było zobaczyć przedstawienie
pt. „Każde pokolenia ma własny czas”
przygotowane przez polonistkę Joannę Gruszczyńską i muzyka Katarzynę Machnik.
Wyjazd do teatru
W dniu 1 października br. klasy Va i IVb wyjechały do
Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej na spektakl pt. "Robinson".
Robinson Crusoe z utworu Daniela Defoe jest dzielnym, żądnym przygód żeglarzem, którego morze kieruje na bezludną wyspę. Bohater uczy się żyć na nowo, odkrywa ile ma siły i odwagi. Jednak myśl o powrocie do cywilizacji wciąż mu towarzyszy i dlatego wciąż podejmuje próby wydostania się z wyspy.
Pamiętamy!
Dnia 27.09.2019 r. odbył się uroczysty apel poświęcony
80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uczniowie klasy VII przybliżyli genezę tego wydarzenia oraz przebieg najważniejszych walk z tego okresu.
Podczas apelu zostały zaprezentowane utwory poetyckie odwołujące się przede wszystkim do tragicznych wydarzeń mających miejsce w okupowanej Polsce. Uczniowie mogli również usłyszeć fragmenty pieśni patriotycznych nawiązujących do czasów II wojny światowej.
Wycieczka klasy 6a do Muzeum Ognia
W środę 25 września uczniowie klasy 6a wybrali się z wychowawcą do Żor.
Tam zwiedzaliśmy Muzeum Ognia.
Najpierw obejrzeliśmy film o ogniu - od czasów prehistorycznych, kiedy ludzie nauczyli się najpierw utrzymywać ogień, a później go rozpalać, aż po czasy współczesne. Dowiedzieliśmy się, że ogień dający ciepło, oświetlenie, ochronę, czy możliwość upieczenia mięsa - jest przyjacielem człowieka. Ale kiedy ogień wymknie się spod kontroli - potrafi być straszny! Niszczy domy, lasy, całe nasze otoczenie. Po przeczytaniu wszystkich informacji i wykonaniu doświadczeń każdy musiał wypełnić kartę z pytaniami. Na koniec sprawdziliśmy nasze testy skanując je i słuchając komentarza zabawnego stworka o imieniu Żorek!
Sprzątanie świata
W poniedziałek 23 września w naszej szkole obchodziliśmy
Światowy Dzień Sprzątania Świata.
Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ruszyli do boju ze śmieciami znajdującymi się w okolicy szkoły. Pogoda dopisała, humory także, a zbieranie papierków i puszek po coca-coli przyniosło wszystkim wiele frajdy, bo fajnie jest dbać o środowisko.Dziewczynki z klasy 8 przygotowały dla uczniów projekt profilaktyczny dotyczący sortowania odpadów i recyklingu. Wszyscy uczniowie dostali edukacyjne eko-zakładki. Pamiętajmy, że Sprzątanie Świata nie musi trwać tylko jeden dzień w roku! Wystarczy troche chęci i każdy z nas może dbać o środowisko każdego dnia.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Trzeci tydzień września okazał się bardzo pracowity dla Samorządu Uczniowskiego. We wtorek, 17 września spośród kandydujących nauczycieli przedstawiciele SU wybrali swojego opiekuna. W wyniku ich decyzji funkcję tę w roku szkolnym 2019/2020 pełnić będzie pani Barbara Kotowska.
Z kolei w czwartek, 19 września uczniowie klas V-VIII zdecydowali o wyborze prezydium SU. W wyniku głosowania
Godziny dzwonków
Niedziela 02.02.2025Galeria zdjęć
brak danych