Aktualności

        • Sukcesy sportowe
          • Sukcesy sportowe

          • Podsumowanie sportowych sukcesów naszych uczniów w I semestrze roku szkolnego 2017/2018

            I miejsce dziewcząt w biegu o Puchar Wójta Gminy Suszec:

            Munari Sabrina, Munari Sara, Pietrasz Natalia, Kostecka Nadia, Gajda Julia, Machalica Karolina.

            II miejsce dla reprezentacji uczniów klas III a, III b, IV a, IV b w turnieju " Gier i zabaw"

            I miejsce w gminnym turnieju tenisa stołowego:

            Ścierski Wojciech, Bieniek Fabian, Baron Oskar.

            I miejsce w powiatowym turnieju tenisa stołowego (awans do zawodów rejonowych):

            Baron Oskar, Bieniek Fabian, Ścierski Wojtek.

            Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

        • Powiatowe zawody tenisa stołowego
          • Powiatowe zawody tenisa stołowego

          • W dniu 16 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Radostowicach odbyły się powiatowe zawody tenisa stołowego dziewcząt i chłopców.

            Naszą szkołę reprezentowały Kinga Krawczyk, Jolanta Wróbel oraz Katarzyna Jeziorska, natomiast drużyna chłopców składała się z Błażeja Kokota, Daniela Kutaja oraz Jana Berdysza. Zajęliśmy: 

            I miejsce w kategorii dziewcząt

            oraz

            I miejsce w kategorii chłopców

            Reprezentowaliśmy gminę Suszec, po wcześniejszych wygranych zawodach gminnych w grudniu ubiegłego roku. W grupie dziewcząt o zwycięstwo walczyły drużyny z Radostowic, Pawłowic, Pszczyny oraz Kobióra, natomiast w grupie chłopców – z Radostowic, Pawłowic, Kobióra i Miedźnej.
             

        • Przegląd Jasełek
          • Przegląd Jasełek

          • W dniu 18 stycznia młodzież reprezentowała naszą szkołę

            w Powiatowym Przeglądzie Jasełek w GOK-u w Suszcu.

            Wystawiliśmy przedstawienie jasełkowe

            pt: "Pamiętaj, że dał nam wiarę, nadzieję i miłość".

            Jury przyznało nam III miejsce w kategorii szkół podstawowych (oddziały gimnazjalne). W niedzielę 21 stycznia odebraliśmy nagrody: dyplom, statuetkę i grę planszową. Szczególne podziękowania należą się  pani Joannie Szwedzie za scenariusz i pani Agnieszce Prządce za czuwanie nad występami oraz młodzieży z klas gimnazjalnych, siódmych oraz uczennicy klasy I – Oldze Wieczorek za trud włożony w przygotowanie przedstawienia.

            Gratulujemy!!

        • Sukcesy chóralne
          • Sukcesy chóralne

          • We wtorek 16 stycznia br. nasz szkolny chór "Piano-Forte" wybrał się do Chorzowa, by wziąć udział w przesłuchaniach

            XIII Starochorzowskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

            Zaśpiewaliśmy tam dwa (zgodnie z regulaminem) utwory: kolędę staropolską z Kancjonału Piotra Artomiusa z XVI w.

            "Gdy się Krystus narodził"

            oraz pastorałkę

            "Ogłaszamy dziś nowinę"

            w opracowaniu p. Mirosława Lachowskiego na dwugłosowy chór z fortepianem,

            w której sam autor opracowania nam akompaniował.

            W środę ogłoszona została lista laureatów zaproszonych na koncert laureatów, podczas którego ogłoszone zostaną szczegółowe osiągnięcia. Pojechaliśmy w piątek ponownie do Chorzowa - z ogromną radością dowiedzieliśmy się, że

            chór "piano-Forte" z Radostowic wyśpiewał I Miejsce w kategorii III -  10-12 lat.

            Podczas koncertu zaśpiewaliśmy jeszcze raz naszą kolędę i pastorałkę, które bardzo spodobały się publiczności i otrzymaliśmy dodatkowe, osobiste gratulacje od jednej z pań! Wróciliśmy późno do Radostowic - zmęczeni, ale szczęśliwi!

            Sukcesem zakończyliśmy sezon kolędowy 2017/18. Dziękujemy p. Mirosławowi za wspaniałą aranżację i akompaniament!

            Teraz rozpoczniemy prace nad nowym repertuarem, bo przed nami kolejne wyzwania chóralne!

        • Zajęcia profilaktyczne
          • Zajęcia profilaktyczne

          • W środę 17 stycznia  w klasach: szóstej i siódmych , pogadankę na temat konsekwencji nieprzestrzegania prawa wygłosił

            profilaktyk policyjny, p. Szymon Czysz.

            Temat zajęć ( odbywały się również zajęcia aktywne) obejmował szeroki zakres z dziedziny odpowiedzialności młodzieży za swoje czyny. Pan Policjant tłumaczył uczniom takie pojęcia jak: małoletni, nieletni, pełnoletni wraz z przytoczeniem podstaw prawnych regulujących różne wykroczenia. Była dyskusja, mnóstwo pytań na które Policjant oczywiście skrupulatnie odpowiadał.

            Zadaniapraktyczne polegały na rozwiązywaniu przez uczniów problemów, które dotykają ich rówieśników, praca w grupach integrowała uczniów ale i ukazywała jedność w podejmowaniu decyzji i prawidłowej interpretacji zagadnienia. Była to bardzo ważna lekcja życia. Mamy nadzieję, że  teoria , którą przekazał policjant przełoży się na bezpieczne zachowanie.

        • Świąteczne kolędowanie
          • Świąteczne kolędowanie

          • Tradycją naszej szkoły jest, że wszystkich chętnych, zawsze początkiem Nowego Roku, zapraszamy
            na Świąteczne Kolędowanie,
            które tym razem odbyło się 10 stycznia 2018 r. o godz. 17.00.

            Z konkursowym, świątecznym reperuarem wystąpił szkolny chór "Piano-Forte", młodzież gimnazjalna przedstawiła Jasełka, zespół instrumentalny zagrał kolędy, a zespół regionalny zatańczył barwny "Taniec lalek". Wszyscy goście po występach mogli napić się kawy, herbaty i podzielić się wrażeniami przy pyyyysznym kołoczu, upieczonym przez nasze panie kucharki!! Wieczór był nadzwyczaj udany! Dziękujemy wszystkim za przybycie.

            Zdjęcia możecie obejrzeć w galerii.

        • Śląska wigilia
          • Śląska wigilia

          • Tuż przed świętami, w czwartkowe popołudnie,  nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w Żorskim Centrum Regionalnym w warsztatach

            "Śląska wigilia i zwyczaje bożonarodzeniowe".

            Na początku zobaczyli przygotowania do wigilii, nakrywanie stołu, tradycyjne potrawy i dekoracje. Wszystko to okraszone zostało opowieściami "Jak to dawniej bywało". Następnie uczestniczyli w zagniataniu ciasta na pierniczki, a kiedy te się piekły, śpiewali kolędy, czynnie uczestniczyli w Jasełkach i słuchali dalszych świątecznych opowieści. Takie warsztaty na długo zostają w pamięci. Obejrzyjcie zdjęcia w galerii.

        • Przedświąteczny Dzień Seniora
          • Przedświąteczny Dzień Seniora

          • W dniu 16 grudnia w naszej szkole odbyło się

            spotkanie opłatkowe seniorów Radostowic.

            Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Wójt Gminy Suszec, Pani Sołtys Radostowic, radostowiccy radni i księża oraz starsi mieszkańcy naszej miejscowości. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Jakubik i tym samym powitała wszystkich zebranych. Uczniowie wystawili przedstawienie bożonarodzeniowe pt:

            "Pamiętaj, że dał nam wiarę, nadzieję i miłość…”

            Autorem scenariusza jest nasza polonistka p. Joanna Szweda. Jasełka dostarczyły zebranym wielu wzruszeń. Spotkanie zakończono  wspólnym posiłkiem i złożeniem sobie świątecznych życzeń.

        • Wycieczka klasy VI do Planetarium Śląskiego
          • Wycieczka klasy VI do Planetarium Śląskiego

          • Dnia 14.12.2017 klasa VI wraz z opiekunami p. I. Daroszewską i J. Kulą wybrała się na wycieczkę do 

            Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

            Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że niektórzy uczniowie z klasy VI po raz pierwszy w życiu mogli  poruszać się środkami komunikacji miejskiej, kupić samodzielnie bilet i go skasować. Dla niektórych uczniów to była świetna przygoda, a na pewno doświadczenie, które będzie z nimi przez dłuższy czas.

            Żeby zdążyć na seans rozpoczynający się o godzinie 9:45 trzeba było wyjechać z Pszczyny o godzinie 7:30. Mimo przeszkód na torowiskach spowodowanych poważnymi uszkodzeniami po wichurach udało nam się wsiąść do zatłoczonego pociągu i szczęśliwie dojechać do Katowic. Podróż trwała tylko 40 minut. Potem przeszliśmy na katowicki rynek, by wsiąść do tramwaju do Chorzowa. Tym razem udało nam się już usiąść i po 15 minutowej przejażdżce wysiąść przy odnowionym stadionie w Chorzowie. Potem  spacer w porywach wiatru i dotarliśmy na miejsce. 

            W planetarium uczestniczyliśmy w zajęciach pt." A jednak się kręci", podczas których uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o teorii heliocentrycznej świata, ruchu obrotowym i obiegowym ziemi, o gwiazdach i gwiazdozbiorach.  

            Po seansie przeszliśmy do stacji klimatologicznej, gdzie zapoznaliśmy się z urządzeniami do pomiaru i obserwacji przyrody. Mieliśmy okazję zobaczyć jak działają różne urządzenia, które pomagają meteorologom przewidzieć pogodę i doświadczyć znaczenia właściwych prognoz.

            Po zajęciach udaliśmy się w drogę powrotną. Pogoda nas nie rozpieszczała. Silne porywy wiatru powodowały, że trudno było iść i było bardzo chłodno. Ale udało się.

            Dotarliśmy na katowicki rynek, gdzie  mogliśmy obejrzeć jarmark przedświąteczny, zrobić drobne zakupy, napić się pysznej gorącej czekolady, czy też herbaty śliwkowej. Mniam!!!

            Do Pszczyny dotarliśmy około 15.00 po spokojnej podrózy.

            Mam nadzieję, że wycieczka się podobała. A Pani J. Kuli dziękujemy bardzo za pomocsmiley. Zdjęcia obejrzycie w galerii.

             

        • Uwaga! Konkurs!
          • Uwaga! Konkurs!

          • Jesteś osobą twórczą. Lubisz rysować, malować i tworzyć kolorowe prace. Kochasz przyrodę i dbasz o środowisko naturalne. 

            Zostań autorem puzzli o tematyce ekologicznej.

             

            Konkurs na puzzle ekologiczne skierowany jest do uczniów klas IV-VI naszej szkoły.

            Tematyka puzzli może dotyczyć: ochrony środowiska, oszczędzania energii, wody, odnawialnych źródeł energii, segregacji odpadów, itp.

            Technika wykonania pracy jest dowolna. Format puzzli – A3 lub A4, technika 2D (płaska).

            Praca powinna zawierać: opakowanie, puzzle, wygląd obrazka po ułożeniu oraz inne potrzebne elementy.

            Puzzle mogą być wykonane indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Każdy uczestnik lub zespół może zgłosić do konkursu tylko jedne puzzle.

            Ocenie podlegać będą: pomysł, staranność wykonania, estetyka pracy.

            Pracę należy podpisać: imię i nazwisko autora/autorów, klasa.

             

            Prace należy składać u p. M. Czyżewskiej.

             

            Na prace czekamy do 20 grudnia 2017 roku.

             

            Zapraszamy wszystkich

            do wzięcia udziału w konkursie!

        • Koncert finałowy Śpiewającej Polski
          • Koncert finałowy Śpiewającej Polski

          • W niedzielę 10 grudnia chór szkolny "Piano-Forte" pojechał do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, by tam, w przepięknie odrestaurowanej Auli im. Bolesława Szabelskiego zaśpiewać podczas koncertu finałowego projektu

            Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2017.

            W koncercie wystąpiło sześć chórów: "Bel Canto" z Rybnika, "G-1 Forte"z Zabrza, "Per Spasso" z Pszczyny, "Przednutka" z Kobielic, "Gaudeo" ze Świerklan oraz my - "Piano-Forte" z Radostowic. Każdy zespół wykonał trzy utwory układając je w opowieść chóralną. My zaśpiewaliśmy "Ptasie plotki" Witolda Lutosławskiego, XVI-wieczną pieśń "Largum vesper" i kompozycję Kate M. Bart - "Blessing". Przy pierwszym i trzecim utworze akompaniował nam p. Mirosław Lachowski. Na koniec koncertu wszyscy chórzyści wspólnie wykonali hymn Śpiewającej Polski. Tak zakończyła się kolejna, dla nas już trzecia -  edycja projektu wspierającego działalność chórów szkół niemuzycznych w całej Polsce. Teraz czekamy na decyzję Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu dotyczącą naszego udziału w Akademii Chóralnej - Śpiewająca Polska 2018.

             

             

        • Szkolne mikołajki
          • Szkolne mikołajki

          • W zeszłą środę – 6 grudnia – obchodziliśmy szkolne mikołajki.

            Tego dnia do naszej placówki zawitał Święty Mikołaj! 

            Wraz ze swoimi pomocnikami odwiedził każdą klasę i obradował wszystkich uczniów smacznymi upominkami. Zdjęcia z wizyty Św. Mikołaja można obejrzeć w galerii.

            Nie była to jedyna atrakcja tego dnia! 

            W ramach obchodzenia mikołajek nasi uczniowie uczestniczyli także w koncercie filharmonii w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu – na fotorelację z tego wydarzenia również zapraszamy do naszego albumu fotograficznego.

        • Dzień Górnika
          • Dzień Górnika

          • Dnia 4 grudnia 2017 roku,

            w Barbórkowe  Święto,

            uczniowie klasy IV b zorganizowali uroczystą akademię pokazującą  znaczenie pracy , tak bliskich nam, na naszej śląskiej ziemi, górników. Przedstawienie składało się z trzech części.  Pierwsza część poświęcona była prezentacji najważniejszych informacji dotyczących pracy, stroju, tradycji, flagi i godła górników. Kolejna część humorystycznie, w gwarze śląskiej prezentowała ich pracę i zainteresowania. Grupa uczniów wykonała trzy skecze, po których  społeczność uczniowska miała możliwość wzięcia udziału w konkursie wiedzy o górnictwie. Dużą wiedzą wykazali się tutaj nasi najmłodsi z zerowego oddziału przedszkolnego, którzy znali odpowiedzi i potrafili je udzielić w gwarze śląskiej. Uroczystość uświetnił występ  szkolnego chóru Piano Forte przy akompaniamencie Pani Katarzyny Machnik, który wykonał trzy bardzo popularne pieśni górnicze: „ Górnicy, górnicy, co węgiel kopiecie”, „ Karliku, Karliku” oraz  „Górniczy walczyk” .Elementem wystroju sceny były oryginalne mundury górnicze, czapki  z barwnymi pióropuszami, flaga i godło górnicze.

            Za całość odpowiedzialna była wychowawczyni klasy IV b  Helena Wilczek.

        • Góra grosza!
          • Góra grosza!

          • Drodzy uczniowie,

            jak co roku, nasza szkoła dołącza do akcji "Góra Grosza"!

            Wszystkie klasy zachęcamy do zbierania monet, które następnie (w woreczkach, sakiewkach) należy przekazać wychowawcy lub - bezpośrednio - opiekunom Samorządu Uczniowskiego

            (p. Joannie Szwedzie lub p. Dawidowi Klisiowi).

            Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Towarzystwa Nasz Dom: www.towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza

            oraz na plakatach, wywieszonych w szkole.

            ZBIÓRKA W SZKOLE TRWA OD 27.11.2017 DO 21.12.2017

        • Warsztaty z doradztwa zawodowego
          • Warsztaty z doradztwa zawodowego

          • W piątek 1 grudnia klasa IIIa (oddział gimnazjalny) uczestniczyła w zajęciach

             

            z doradztwa zawodowego.

             

            Uczniowie mieli okazję poznać siebie pod kątem  zainteresowań, uzdolnień, temperamentu i innych predyspozycji, które mają znaczący wpływ na wybór zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej.

            Warsztaty poprowadziły panie: doradca zawodowy Katarzyna Wolnarek i psycholog Kamila Wanot.

        • Wieczór andrzejkowy
          • Wieczór andrzejkowy

          • 30 listopada uczniowie kl. IVb oraz V zorganizowali

            andrzejkowe zabawy.

            Program andrzejkowego wieczoru był bardzo urozmaicony. Dzieci bawiły się w kalambury, podczas których próbowały odgadnąć treść różnych przysłów, a także tytuły znanych książek, filmów oraz nazwy zawodów. Zaprezentowane przez niektórych uczniów układy taneczne zainspirowały pozostałych uczestników zabawy do stworzenia własnych choreografii.

            Przygotowane przez dzieci rekwizyty wzbogaciły wykreowaną przez nich scenografię. Uczniowie doskonale się bawili słuchając nagrań swych ulubionych wykonawców. Największą popularnością cieszyły się jednak takie zabawy jak: karaoke, „muzyczne krzesła” oraz „szkolne graffiti”.

            Podczas Andrzejek uczniowie mogli posmakować pysznych ciast, ciasteczek, pizzy, a także „niezwykłych” muffinek, wewnątrz których ukryte były zabawne „wróżby” i różne zadania.

            Były to z pewnością niezapomniane klasowe Andrzejki.

        • Sukces naszych szczypiornistek
          • Sukces naszych szczypiornistek

          • Dnia 9 listopada 2017 r. w Suszcu odbył się turniej piłki ręcznej, w którym drużyna naszych dziewczyn zdobyła pierwsze miejsce! Już jutro nasze dzielne szczypiornistki pojadą walczyć o kolejne sukcesy – trzymamy za nie mocno kciuki i życzymy powodzenia!