Aktualności

          • Wyjazd uczniów na spektakle

          • W dniu 13 grudnia uczniowie klas 1- 3 oraz klasy 6 mieli okazję uczestniczyć w spektaklach teatralnych przygotowanych przez Wrocławski Teatr Edukacyjny IN-ART. Przedstawienia odbyły się w Żorach w kinie Na Starówce. Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w spektaklu ,,Pinokio" inspirowanym powieścią Carlo Collodiego, natomiast szóstoklasiści zobaczyli przedstawienie ,,Rozerwane dusze". Spektakle poruszały ważne tematy, takie jak: samotność, żądza pieniądza, bezwarunkowa miłość ojca oraz skłaniały do refleksji na temat kim jestem, jakie miejsce w moim życiu zajmują inni.

            Barwne kostiumy, piękne maski oraz przepiękna muzyka sprawiły, że przedstawienia na długo zapadną w pamięci widzów.

             

          • Podziękowanie

          • Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w akcje charytatywne organizowane na terenie naszej placówki. Zarówno akcja Mikołaj na Kresach jak i Szlachetna Paczka spotkały się z dużym odzewem ze strony społeczności szkolnej. Sprawiliśmy wiele radości potrzebującym.

            ,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas" - Flora Edwards

             

          • Wyjątkowi goście w naszej szkole

          • W czwartek 8 grudnia naszą szkołę odwiedziły wyjątkowe osoby. Na ‘pokaz talentów’ zostali zaproszeni: Szymon Warsz – 18-latek z Raciborza, jeden z najmłodszych zdobywców Mont Blanc i Matternhornu, finalizujący projekt Korony Europy pod nazwą 'Szlakiem w nieznane' oraz Krzysztof Drabik – zwycięzca 'Mam Talent' za najlepsze show, Mistrz Europy i 3 – krotny Mistrz Polski  w zawodach flair.

            W pierwszej części Szymon Warsz wygłosił prelekcję o tym jak ważne w życiu są marzenia i dlaczego warto być cierpliwym i wytrwałym w ich spełnianiu. Fascynację wędrówkami górskimi zaszczepił w nim jego tata Marek. Mając zaledwie cztery lata Szymon większość swojego wolnego czasu spędzał już z tatą w górach przemierzając górki te niższe i wyższe. Jednak prawdziwa przygoda z górami rozpoczęła się trzy lata temu gdy oboje wpadli na pomysł zrealizowania projektu Korony Europy, który pięknie nazwali „Szlakiem w nieznane”. Szymon przybliżył naszym uczniom na czym polega ten projekt, jak wygląda organizacja wypraw „od kuchni” oraz co jest niezbędne w podróżowaniu i wspinaczkach górskich z perspektywy młodego człowieka, który zdobył już 43 z 46 szczytów.

            Po krótkiej przerwie drugi prelegent – Krzysztof Drabik opowiedział jak to się stało, że ich drogi z Szymonem się spotkały. Miłośnik gór, mistrz świata w żonglerce swoją niesamowitą otwartością i uśmiechem sprawił, że dzieci bardzo szybko go pokochały. W swoim wystąpieniu Krzysiek skupił się na tym jak ważne w życiu jest pomaganie, a tym samym bycie wdzięcznym za każdy przeżyty dzień i docenienie tego co się ma. Swoje projekty przedstawił w filmikach, w których opowiadał o ich realizacji. Tym samym udowodnił i przekonał wszystkich, że wielka wiara we własne możliwości i ogromna determinacja mogą czynić cuda.

            Ostatnim już punktem naszego spotkania był niesamowicie efektowny pokaz żonglerki w wykonaniu Krzyśka, po którym nasze dzieci i młodzież po prostu nie chciały powrócić na zajęcia. Ogromna dawka dobrej energii i pełne głowy pomysłów naszych prowadzących podziałały na uczniów naszej szkoły bardzo pozytywnie zapalając w niejednej głowie iskierkę, że warto mieć marzenia i być cierpliwym w ich spełnianiu.

             

            Dziękujemy za wspaniały dzień spędzony razem i zapraszamy ponownie :)

          • Wizyta Świętego Mikołaja

          • W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził długo wyczekiwany gość. Święty Mikołaj w towarzystwie aniołków spotkał się zarówno z najmłodszymi uczniami jak i tymi z klas starszych. Wszystkich obdarował prezentami a uczniowie w ramach wdzięczności zaśpiewali mu piosenkę.

            Czekamy z utęsknieniem na kolejne spotkanie ze Świętym Mikołajem, ale to dopiero za rok!

          • Zajęcia pokazowe

          • W środę 30 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pokazowych prowadzonych przez firmę Kreatywni Odkrywcy. Podczas spotkania zarówno młodsze dzieci jak i młodzież zostały wprowadzone w świat druku 3D. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z tym tematem, mogli obejrzeć przeróżne wydruki 3D oraz na żywo zobaczyć jak on powstaje.

            Na zakończenie prowadzący zachęcił również wszystkich do udziału w warsztatach poświęconych projektowaniu oraz odkrywaniu komputera i świata cyfryzacji.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • W dniu 29 listopada uczniowie klas ósmych wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. Miały one charakter warsztatowy i dotyczyły uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Zajęcia miały na celu wyposażenie uczniów w wiedzę na temat technik manipulacyjnych, stosowanych przez producentów i dystrybutorów środków uzależniających. Umożliwiły również uczniom poznanie czynników chroniących i czynników ryzyka.

          • Z wizytą w Bajce Pana Kleksa

          • W czwartek, 17 listopada uczniowie klasy czwartej udali się w niezwykłą podróż. W ramach omawiania lektury autorstwa patrona naszej szkoły Jana Brzechwy pojechali do Bajki Pana Kleksa.

            Tam leczyli chore sprzęty, szukali magicznego guzika, byli w psim raju. Ich przewodnikiem okazał się Adaś Niezgódka. Po zwiedzaniu czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach, a następnie mogli się pobawić, ucząc się przy okazji zasad współpracy w grupie i podstaw ekologii.

            Zabawa była wyśmienita. Uczniowie już pytają o kolejną tego typu wycieczkę.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś" - każdy z nas pamięta z dzieciństwa swojego pluszowego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć. Nie wyobrażamy już sobie świata bez misia. Jest bohaterem wielu bajek, filmów, książek. Jego podobizna zdobi ubrania, meble w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki Miś do tulenia.

            Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji naszą szkolną bibliotekę odwiedziła zerówka. Dzieci spędziły czas w miłej, bajkowej atmosferze. Zobaczyły ciekawy filmik o powstaniu tego właśnie święta, poznały wiele gatunków niedźwiedzi. Wysłuchały bajki oraz wiersza o pluszowym niedźwiadku. Nie zabrakło także zabawy ruchowej. Do słów piosenki "Jadą, jadą misie" dzieci zatańczyły i zaśpiewały. Na koniec została wykonana praca plastyczna, której efekty można zobaczyć na zdjęciach.

            MISIE! Do zobaczenia za rok! 

          • Dyskoteka Andrzejkowa

          • Do szkolnej tradycji należą dyskoteki andrzejkowe organizowane przez Samorząd Szkolny. Tegoroczna, długo wyczekiwana zabawa, odbyła się 23 listopada. Uczniowie klas 4-8 tańczyli, bawili się w rytm muzyki młodzieżowej. Po dwugodzinnej, świetnej zabawie wszyscy pełni pozytywnych wrażeń szczęsliwie wrócili do swoich domów. 

          • Obchody Dnia Praw Dziecka

          • 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji na lekcjach wychowawczych uczniowie mieli okazję porozmawiać o przysługujących im prawach a także zmierzyć się z quizem na powyższy temat. Dyskusja na temat przywilejów miała też na celu przypomnienie wychowankom o ciążących na nich obowiązkach.

          • Biblioteka Moich Marzeń

          • W ramach obchodów święta bibliotek w październiku został ogłoszony konkurs "Biblioteka moich marzeń". Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej o tej tematyce.

            Nagrodzonymi uczniami zostali: I miejsce: - Olivier D. (kl. VI), II miejsce - Zosia K. (kl. IIIb), III miejsce - Natalia W. (kl. IV). Dyplomy za udział otrzymali również nasi pierwszoklasiści: Maria W., Liliana S. oraz Maksymilian S. 

            Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.  

          • Akcje charytatywne w naszej szkole

          • Nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,Szlachetna Paczka". Chcemy pomóc samotnej pani zamieszkałej w powiecie pszczyńskim. Ponadto bierzemy udział w akcji ,,Mikołaj na Kresach", która ma na celu pomoc polskim dzieciom mieszkającym na Kresach Wschodnich, szczególnie w obwodzie lwowskim. 

            Liczymy na odzew ze strony społeczności szkolnej.

          • GOK w Suszcu informuje

          • Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu informuje, iż w nadchodzące ferie zimowe organizuje dwa turnusy półkolonii.

            Pierwszy organizowany jest w terminie od 16 do 20 stycznia  i przeniesie uczestników w świat kowboja Chudego., z którym będą budować bazy z kartonów oraz pogłębiać swoje umiejętności kulinarne na warsztatach.

            Drugi turnus w terminie od 23 do 27 stycznia to kosmiczny świat, w którym uczestnicy tworzyć będą własną galaktykę oraz poznają swoje umiejętności podczas zajęć plastycznych.

            Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia. W programie przewidziano zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne, projekcję filmow kosmicznych i kowbojskich. Koszt pojedynczego turnusu to 450zł. Szczególowe informacje można uzyskać pod nr tel.32 212 44 91 wew. 21, można również kontaktować się mailowo:julia@kulturasuszec.pl

          • Dla Niepodległej!

          • We wtorek 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z klasy 6 przedstawili krótki rys historyczny tego święta. Wspominali o wielkich Polakach, którzy w swojej twórczości rozsławiali  imię Polski i głosili światu, że jest i nie umarła.  Były wiersze, muzyka Fryderyka Chopina. Chór zaśpiewał piosenkę pt.: 'Wszędzie gdzie słychać naszą piosenkę', a młodsze dzieci pięknie wykonały utwór 'Polska rodzina'.

          • Spotkanie pierwszoklasistów z policjantem

          • W dniu 7 listopada uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Pan dzielnicowy przedstawił pierwszoklasistom podstawowe zasady zachowania na drodze a także zapoznał z konsekwencjami nieprzestrzegania prawa.

          • Uczniowie klasy IIb zwycięzcami konkursu "Drugie życie odpadów"

          • W miesiącu październiku uczniowie klasy IIb i VIIIb zgłosili chęć udziału w konkursie pt.: "Drugie życie odpadów" organizowanym przez firmę Multimetro. 

            Zadaniem konkursowym było stworzenie przez klasę atrapy zestawu komputerowego z wykorzystaniem materiałów odpadowych. Zestaw miał zawierać elementy takie jak: komputer, monitor, myszka i klawiatura. 

            Z przyjemnością informujemy, iż uczniowie klasy IIb zostali ogłoszeni zwycięzcami konkursu pokonując swoich rówieśników z powiatu pszczyńskiego i mikołowskiego. Gratulujemy zajęcia pierwszego miejsca i zdobycia nagrody głównej - kwoty 500zł dofinansowania do wycieczki klasowej.  

            Wszystkim zaangażowanym w wykonanie zadania zarówno z klasy IIb jak i VIIIb gratulujemy pomysłu i chęci zaprezentowania swoich umiejętności poza społecznością szkolną.   

          • Pasowanie pierwszoklasistów

          • We wtorek, 25 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia.  To był szczególny dzień dla całej szkolnej społeczności. Uczniowie klasy pierwszej wzorowo zaprezentowali na scenie swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a zgromadzona publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie zostały pasowane na uczniów przez Panią dyrektor Małgorzatę Jakubik. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i legitymacje szkolne oraz tradycyjne tyty.

            W drugiej części odbyło się pasowanie na czytelnika czyli oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji uczniowie klas 3a i 3b przygotowali "bajkowe" przedstawienie, które przeplatane było zgadywankami dla przyszłych czytelników. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i otrzymali pamiątkowe książki i dyplomy.  

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

          • Wyjazd uczniów klas VIII do kina

          • Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami wybrali się do Multikina w Czechowicach - Dziedzicach na film pt.: "Johnny". Na początku jednak wyświetlono prelekcję, w której przedstawiono osobę ks. Jana Kaczkowskiego. Aktorzy i reżyserzy opowiedzieli dlaczego ten film nie jest tylko biografią księdza, ale również historią o sile przyjaźni, miłości i wiary w drugiego człowieka.

            Pomimo, iż temat choroby i przemijania jest bardzo trudny, film bardzo podobał się młodzieży. Był refleksyjny, skłaniający do wielu przemyśleń dotyczących życia i relacji międzyludzkich. Podczas lekcji z wychowawcą następnego dnia młodzież dyskutowała na temat sensu budowania pozytywnych relacji, bycia uczciwym wobec siebie i otaczających nas ludzi.  

            Z pewnością zdanie ks. Jana Kaczkowskiego: "Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż Ci się wydaje." zostanie w pamięci naszej młodzieży na zawsze.