Aktualności

          • Warsztaty wokalne

          •  

            W środę 15 czerwca odbyły się warsztaty z emisji głosu dla dzieci z zespołu ,,Radość" w Radostowicach. Prowadziła je p. Justyna Bujak. Zajęcia rozpoczęliśmy ćwiczeniami koordynującymi pracę całego ciała i rozśpiewką wokalną. Następnie uczniowie zaśpiewali wiązankę kołysanek oraz piosenkę ,,Urodzinki". Pani Justyna uważnie wysłuchała naszych piosenek a następnie pracowała z 5-osobowymi grupami nad prawidłowym oddechem i otwieraniem buzi. Uwagi p. Justyny zapadły nam głęboko w serca, zapamiętamy je, będziemy ćwiczyć indywidualnie i wszyscy razem, tak, aby nasze wykonania były jak najlepsze.

            Dziękujemy p. Justynie za zangażowanie i czas spędzony z nami. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie!

          • Komers klas ósmych

          • W czwartek, 9 czerwca klasy ósme w wielkim stylu zaprezentowały się na uroczystym balu stanowiącym symboliczne zwieńczenie ośmiu lat nauki w szkole podstawowej. Uczniowie przygotowali dla swoich rodziców oraz nauczycieli moc atrakcji i niespodzianek.

            Młodzież zaprezentowała się od najlepszej strony. Publiczność z uznaniem oglądała występ, podczas którego swoje pięć minut mieli m.in. tancerze wykonujący łabędzi taniec czy fleciści grający wzruszającą piosenkę dedykowaną rodzicom. Oficjalną część zamknął polonez w wykonaniu ósmoklasistów. Dużą niespodzianką okazały się upominki przygotowane własnoręcznie przez młodzież dla nauczycieli i rodziców. Pedagodzy otrzymali swoje podobizny namalowane przez Emilię, uczennicę klasy 8b, ozdobione następnie przez pozostałych. Rodzice ucieszyli się z pudełeczek z niespodzianką zawierających wzruszające wyznanie.

            Zapewne uroczystość długo pozostanie w pamięci zarówno przyszłych absolwentów, jak i ich opiekunów.

          • Lekcja j. angielskiego z udziałem rodziców

          • We wtorek 14 czerwca grupa uczniów klasy II pod opieką P. E. Sergiejuk zaprezentowała swoim rówieśnikom oraz rodzicom bajkę pt.: "The Gingerbreadman" z wykorzystaniem teatrzyka Kamishibai. Dzieci opowiedziały historię piernikowego ludzika w języku angielskim doskonale wcielając się w swoje role. Dodatkową atrakcją występu było wykorzystanie drewnianego teatrzyka z kartami obrazowymi przedstawiającymi losy bohaterów. Występ ten był podsumowaniem tegorocznej przygody uczniów klasy drugiej z teatrzykiem Kamishibai w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej na lekcjach języka angielskiego. 

            W drugiej części spotkania zarówno dzieci jak i rodzice wzięli udział w zabawach językowych utrwalających poznane w klasie drugiej słownictwo. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Ta niecodzienna lekcja języka angielskiego na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich.   

          • Dama i Dżentelmen

          • Dama i dżentelmen Taką nazwę zyskał konkurs, którego celem miało być wyłonienie uczniów zasługujących na tak zaszczytne tytuły. Osoby te musiały spełniać określone wymagania zawarte w podanych wcześniej kryteriach, m. in.: stosować formy grzecznościowe w szkole i poza nią; przestrzegać zasad dobrego wychowania w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami, pomagać i chronić słabszych, dbać o czystość języka itp. W każdej z klas wychowawcy wraz z uczniami głosowali na damę i dżentelmena.

            Oto lista zwycięzców:

            Tytuł damy zdobyły: Izabela L.(kl.Ia), Maja G.(kl.Ib), Kornelia J.(kl.II), Zuzanna W.(kl.III), Michalina T.(kl.III), Dorota K.(kl.IV), Katarzyna T.(kl.V), Maria M.(kl.VIIa), Zuzanna H.(kl.VIIb), Amelia O.(kl.VIIIa) oraz Julia F.(kl.VIIIb).

            Tytuł dżentelmena uzyskali: Błażej B.(kl.Ia), Franciszek B.(kl.Ib), Karol B.(kl.II), Filip D.(kl.III), Maciej G.(kl.IV), Mikołaj W.(kl.V), Mikołaj C.(kl.VIIb) oraz Jeremiasz P.(kl.VIIIa).

            Gratulujemy wszystkim damom i dżentelmenom.

          • Konkurs o Janie Brzechwie

          • 19 maja odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy dotyczący życia i twórczości Jana Brzechwy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, którzy musieli rozwiązać test składający się z kilku części. Pytania dotyczyły zarówno znajomości ważnych wydarzeń z życia naszego patrona jak i wnikliwej analizy jego utworów. I miejsce zdobyła uczennica kl. VIIIa- Martyna Ś., II miejsce zajął Bartosz P.- uczeń kl. IV, natomiast III miejsce przypadło uczniowi kl. VIIb- Aleksandrowi M.

            Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

          • Mały Brzym

          • 20 edycja Pszczyńskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ,,Mały Brzym" za nami!

            Dziecięcy Zespół Regionalny ,,Radość"  miał również  zaszczyt wystąpić podczas tegorocznego wydarzenia.

            Występy wszystkich zespołów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

          • Koncert dla rodzin zastępczych

          • W dniu 2 czerwca w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Wśród wielu wykonawców znalzał się chór dziecięcy Piano-Forte. Dyrygentem naszego chóru jest p. Katarzyna Machnik, natomiast akompaniuje mu p. Mirosław Lachowski.

          • Konkurs Plastyczny

          • Dnia 2 czerwca 2022r. uczennice naszej szkoły: Kamila S.(kl.1a), Julia N.(kl.2), Maria G.(kl.3) wzięły udział w Rejonowym Konkursie Plastycznym pt.: "Kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie (J 6,57), który odbył się w Parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach."

            Zadaniem konkursowym dzieci było wykonanie pracy plastycznej związanej z tematem Eucharystii. Po skończonej pracy czekając na ogłoszenie wyników wszyscy wspólnie się bawili i piekli kiełbaski. 

            Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zestaw pasteli oraz coś słodkiego.

          • Mały Brzym

          • Prezentacje zespołów dziecięcych  ,,Mały  Brzym" zostają przeniesione na niedzielę 5 czerwca. Występy odbedą się w godzinach od 10.30 do 13.30.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • W środę 1 czerwca wszyscy hucznie świętowaliśmy Dzień Dziecka.

            Byliśmy podzieleni na trzy grupy. Z powodu pogody, klasy młodsze na początku w swoich salach rozpoczęły dzień piknikiem. Jednakże, po niedługim czasie, wyszło piękne słońce i wszyscy przenieśli się na boisko szkolne. Tam były tańce, wspólne zabawy i pełno niespodzianek przygotowanych przez nauczycieli. Klasy IV - V w tym czasie uczyły się tańca Belgijki. Poprawnych kroków i cennych wskazówek udzielała uczniom Pani Donata Dziech. Taniec ten rozruszał nasze dzieciaki i wprawił w świetny nastrój. Po tak nietypowej zabawie uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych. Klasy VII i VIII natomiast udały się w tym dniu do multikina w Żorach na film pt.: Doktor Strange w multiwersum obłędu. 

            Pomimo iż, nie byliśmy w tym dniu wszyscy razem każda zorganizowana atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zadowoleniem ze strony dzieci zarówno tych młodszych jak i starszych. A jak fajnie się bawiliśmy zobaczcie w albumie fotograficznym. Zapraszamy. 

          • Wycieczka klasy VIIa do Krakowa

          • 23 maja 2022r. uczniowie klasy VIIa wraz z opiekunami Panią Jolantą Kulą i Panią Dorotą Kolon udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Trasę z Radostowic pokonali pociągiem. Dla niektórych była to pierwsza podróż tym środkiem komunikacji.

            Po przyjeździe wszyscy udali się w kierunku Rynku Głównego  mijając Teatr im. Słowackiego, Barbakan i kamieniczki na ulicy Floriańskiej. Przy wejściu na Rynek powitała ich Bazylika Mariacka, a na Rynku Sukiennice i pomnik Adama Mickiewicza, który był punktem orientacyjnym w czasie całej wycieczki. Następnie klasa zwiedziła Podziemia Rynku i Wieżę Ratuszową, dzięki którym poznano wiele ciekawych informacji z historii miasta. Na zakończenie każdy mógł wybić sobie także pamiątkową monetę. Po zakwaterowaniu w miejscu noclegowym uczniowie wraz z opiekunami udali się do Ogrodu Doświadczeń Lema, położonych nieopodal Tauron Areny. Tu, w praktyce sprawdzili działanie praw fizyki, dowiedzieli się wielu informacji o mrozie oraz odbyli podróż w czasie w Planetarium 3D.

            Drugiego dnia w czasie rejsu po Wiśle można było spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Nasi podopieczni zwiedzili Wawel, Smoczą Jamę i Drogą Królewską udali się w kierunku Rynku Głównego. Po przerwie na posiłek kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego.

            Wycieczka była bardzo udana. Choć po Krakowie uczniowie poruszali się pieszo i komunikacją miejską, nie obyło się bez pouczających przygód. W podróż powrotną klasa VIIa ruszyła Gibkim Cugiem.

          • Konkurs fletowy

          • W piątek 27 maja grupa dwudziestu czterech flecistów z naszej szkoły wzięła udział w XVII Regionalnym Konkursie Gry na Fletach Podłużnych. Tradycyjnie zajęliśmy czołowe miejsca a szczegółowe wyniki konkursu wyglądają następująco:

            kategoria I (klasy 1-4) - 1 miejsce -Igor Piesiur, 2 miejsce -Karol Blankenstein i Dagmara Szczotka, 3 miejsce -Maja Godziek.

            kategoria II (klasy 5-6) - 2 miejsce- Oliwier Dawidkiewicz

            kategoria III (zespoły) - 1 miejsce dla kwartetu: Oliwier Dawidkiewicz, Franciszek Harazin, Zuzanna Chrószcz i Julia Figura oraz 3 miejsce dla tria: Olga Wieczorek, Marta Olesz i Maria Harazin a  w kategorii duetów 3 miejsce dla Marty Tomali i Natalii Wagner.

            Gratulujemy lauraetom a także wszystkim flecistom, którzy wzięli udział w konkursie reprezentując naszą szkołę oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

            Za rok znów się wybieramy!

             

          • Powodzenia ósmoklasiści!

          • 24 maja uczniowie klas ósmych przystąpią do trzydniowej sesji egzaminacyjnej. Na zakończenie nauki w szkole podstawowej będą zdawać egzamin z języka polskiego, matematyki oraz nowożytnego  języka obcego. Wszystkim zdającym życzymy  wiary we własne siły i  satysfakcji z napisania egzaminu.

          • Konkurs języka angielskiego 'Forget-me-not'

          • W kwietniu kilkoro uczniów z klas V - VIII brało udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego 'Forget-me-not' pod patronatem czasopisma "Języki Obce w Szkole".  Przygotowując się do konkursu uczniowie zapoznali się z wybranym opowiadaniem w języku angielskim, sentencjami oraz tekstami piosenek tak, aby podczas konkursu móc odpowiedzieć na pytania z nimi związanymi. Trójka naszych uczniów: Patrycja K., Weronika K. i Martyna Ś. zdobyła wysoki wynik powyżej 85% otrzymując zarazem dyplom z wyróżnieniem. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. 

            Gratulujemy

          • Koncert laureatów

          • W sobotę 21 maja na Rynku w Pszczynie wśród pięknych ogrodów, odbył się konlert laureatów Pszczyńskich Impresji Instrumentalnych. Konkurs miał miejscca ostatniego marca w Pszczyńskim Centrum Kultury.

            Jury składało się z zawodowych muzyków pod przewodnictwem p. dr Marii Zuber. Zwycięzcy  zagrali na pszczyńskim rynku oraz odebrali nagrody i wyróżnienia. Wśród laureatów z naszej szkoły znaleźli się: Kornelia Janosz -III miejsce w najmłodszej grupie oraz dwa kwartety fletowe: zdobywcy III nagrody -Tosia Mirek, Marta Figura, Tosia Pękała i Natasza Mirek. I nagrodę otrzymali: Oliwier Dawidkiewicz, Franek, Harazin, Zuzia Chrószcz oraz Julia Figura. Gratulujemy wszystkim laureatom!

          • Konkurs recytatorski

          • W dniu 17 maja odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski, w czasie którego uczniowie klas młodszych deklamowali wiersze patrona Szkoły Podstawowej w Radostowicach - Jana Brzechwy. Dzieci z klas I-III pięknie przygotowały się do roli recytatora. Jury miało trudne zadanie, bowiem musiało wyłonić tylko 3 zwycięzców. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce zajął uczeń klasy II Karol Blankenstein

            II miejsce przypadło w udziale Stanisławowi Masnemu  z klasy III

            III miejsce zajęłą uczennica klasy II Kornelia Janosz

            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom, którzy perfekcyjnie przygotowali się do konkursu.

            Zdjęcia można obejrzeć w albumie fotograficznym.

          • Śląska bajarka

          • Z okazji święta bibliotek 12 oraz 13 maja br. do naszej szkoły została zaproszona śląska bajarka - P. Dominika Kierpiec - Kontny.

            Pierwszego dnia w spotkaniu wzięli udział uczniowie z młodszych klas (kl. I - III). Dzieci poznały śląskie słowa, zwyczaje, tańce i piosenki, a wszystko odbywało się przy akompaniamencie wiolonczeli, na której pięknie pani Dominika grała. Uczniowie byli zachwyceni, z dużym zaangażowaniem oraz radością brali udział w zabawach, które przygotowała dla nich bajarka.

            13 maja w spektaklu teatralno - muzycznym wzięli udział starsi uczniowie (kl. IV - VIII), którzy mieli okazję poznać ciężką i niebezpieczną pracę górników. Artystka, tym razem z udziałem swojego męża - kontrabasisty, przedstawiła ten zawód z zupełnie innej perspektywy. Właśnie poprzez gwarę ukazała te wszystkie cechy górników, które są ważne: zaradność, waleczność, odwagę. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie wrócili zadowoleni na lekcje do swoich sal.