„Kto czyta książki, żyje podwójnie" – pisał Umberto Eco. Trudno nie zgodzić się z tą myślą. Nie czytając, pozbawiamy siebie przyjemności odwiedzenia miejsc niedostępnych w realnym świecie, przeniesienia się w czasie czy spotkania niezwykłych ludzi zamieszkujących literackie krainy.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma nam przypomnieć, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa czytanie. Nie bez przyczyny stworzono Bibliotekę Końca Świata na Spitsbergenie (oficjalnie Światowe Archiwum Arktyczne), aby tam gromadzić cenne teksty literackie.
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich grupa uczniów z naszej szkoły pokazała, że czytanie nie jest im obce. Klasy siódme i ósme wzięły udział w projekcie, którego cel stanowi propagowanie czytelnictwa. Chcemy udowodnić, że na lekcjach online też może być ciekawie. Niektórzy zrobili sobie zdjęcie z książką, dbając jednocześnie o odpowiednią scenografię czy kostiumy. Innym razem, podczas omawiania „Dziadów” A. Mickiewicza, uczniowie zalogowali się na lekcję w strojach odpowiadających poszczególnym postaciom z utworu. Jeszcze inni poszli o krok dalej i przygotowali krótkie inscenizacje lektur szkolnych.
Uczniowie z klasy 7a: Amelia, Kornelia, Florek i Radek przeszli samych siebie. Takiej produkcji nie powstydziliby się profesjonaliści. Ich przygotowanie i zaangażowanie naprawdę robią wrażenie i zasługują na uznanie. Warto dodać, że nagrywanie scen z lektur wiązało się z nie lada poświęceniem z ich strony. Jak relacjonują, ktoś wpadł w błoto, ktoś inny naraził się na komentarze przechodniów. No cóż, sztuka wymaga poświęcenia.
Zapraszamy do galerii zdjęć i obejrzenia krótkich inscenizacji „Zemsty” A. Fredry i „Balladyny” J. Słowackiego. Trzeba dodać, że uczniowie zadbali także o to, aby nie naruszać praw autorskich, co jest szczególnie ważne w takim dniu.
Zachęcamy do przysyłania swoich zdjęć z książką (na adres mailowy: joannagruszczynska@o2.pl) do 26 kwietnia. Przekazanie zdjęć oznacza jednocześnie zgodę na ich publikację na stronie internetowej szkoły.