Aktualności

          • Szczęśliwego Nowego Roku!!

          • Wszelkiej pomyślności i zmian tylko na lepsze.

            Wielu pięknych, szczęśliwych chwil, uśmiechu oraz sił i wytrwałości

            w dążeniu do wytyczonych przez siebie celów.

            Nowy Rok niech przyniesie spełnienie nadziei i oczekiwań.

            Niech się Wam darzy!

          • Sportowe podsumowanie

          • 9 grudnia reprezentacja chłopców z naszej szkoły wzięła udział w turnieju piłki ręcznej. Turniej odbywał się na Hali Sportowej w Suszcu. Rozgrywki były prowadzone w systemie gry " każdy z każdym".

            Po pełnych emocji meczach nasza drużyna uplasowała się na IV miejscu.

            Skład drużyny: Godziek Michał, Masny Aleksander, Tumula Oskar, Drzyzga Szymon, Jeremiasz Paździor, Gamoń Dawid, Rogol Kacper, Urbanek Robert, Baron Oskar, Kokot Błażej, Paszek Miłosz, Faruga Kacper.

            10 grudnia nasza szkoła była organizatorem powiatowych zawodów w tenisie stołowym klas starszych. Powitaliśmy Szkoły z : Poręby, Piasku, Warszowic, Golasowic, Kobióra i reprezentantów naszej szkoły.

            Miejsce na podium gwarantowało przejście dalej do zawodów rejonowych.

            Dziewczyny:

            I m. SP Poręba

            II m. ZSP Radostowice(Drzyzga Zofia, Wicherek Klaudia, Gaszka Emilia)

            III m. ZSP Kobiór

            Chłopcy:

            I m. SP Poręba

            II m. ZSP Piasek

            III m. SP Golasowice

          • Szlachetna paczka

          • Po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji

            ,,Szlachetna Paczka”.

            Tym razem pomagaliśmy 5-osobowej rodzinie, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Akcja cieszyła się  dużym zainteresowaniem . W pomoc włączyli się zarówno uczniowie, ich rodzice jak i nauczyciele. Zebraliśmy 16 kartonów z żywnością i środkami czystości. Ponadto zakupiliśmy lodówkę i pralkę oraz wiele innych  niezbędnych rzeczy potrzebnych rodzinie. Dla każdego członka rodziny przygotowaliśmy świąteczny prezent.

            Dziękujemy wszystkim darczyńcom za każde wsparcie  i pomoc.

          • Daj misiaka dla dzieciaka

          • W miesiącach październiku i listopadzie uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji

            „Daj Misiaka dla dzieciaka”.

            Nowe misie zakupione przez uczniów zostały już przekazane chorym dzieciom z Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i troską zarówno ze strony dzieci jak i ich rodziców dzięki czemu udało się nam zebrać aż 35 sztuk pluszaków. To dowód na to jak dużo empatii w sobie mają nasi uczniowie i jak bardzo chcą pomagać innym potrzebującym.  Możemy się zatem cieszyć i pogratulować tak dużego zaangażowania oraz zachęcić również inne osoby, aby włączały się w pomaganie w kolejnych akcjach charytatywnych.

          • Gminne Zawody w Tenisie Stołowym

          • 29 listopada nasza szkoła była organizatorem

            gminnych zawodów w tenisie stołowym.

            W zawodach uczestniczyli zawodnicy ze szkół w Suszcu, Rudziczce, Kryr, Kobielic i oczywiście naszej szkoły.

            Zawody przebiegły w miłej sportowej atmosferze.

            I miejsce w kategorii dziewcząt i chłopców

            zajęli uczniowie z ZSP w Radostowicach

            i tym samym awansowali do zawodów powiatowych, które już niebawem odbędą się w naszej szkole.

            Skład reprezentacji dziewcząt:

            Drzyzga Zofia, Wicherek Klaudia, Gaszka Emilia

            Skład reprezentacji chłopców:

            Jędrzejek Karol, Wicherek Artur, Kokot Konrad

            Gratulujemy!

          • Warsztaty andrzejkowe

          • 29 listopada uczniowie klasy III uczestniczyli na terenie Skansenu-Zagrody Wsi Pszczyńskiej, w warsztatach andrzejkowych

            "Andrzejki w Skansenie".

            W pięknej scenerii sali kominkowej, przez dwie godziny, dzieci doskonale się bawiły, poznając dawne, tradycyjne wróżby, słuchając opowieści o zwyczajach andrzejkowych czy wróżąc z wosku. Warsztaty były doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji grupy, bo dobrego humoru nam nie zabrakło. Mamy też nadzieję, że wrózby o powodzeniu, miłości i szczęściu, w najbliższym czasie się spełnią.

          • Wycieczka na kopalnię

          • 28 listopada uczniowie klasy III mieli okazję przyjrzeć się z bliska

            pracy górników kopalni "Zofiówka".

            Po terenie kopalni oprowadził nas inspektor BHP, zabierając nas we wszystkie miejsca, które mogły zobaczyć dzieci: cechownię, maskownię, lampownię, pralnię, łażnię, stację ratowniczą, a nawet dyspozytornię. Pan Sebastian J. szczegółowo opowiedział dzieciom o swojej pracy ratownika górniczego, prezentując sprzęt, z którego na co dzień i w razie wypadków korzystają górnicy. Uczniowie mieli też okazję obserwować pracę sygnalisty przy samym szybie oraz pracę dyspozytorów. Na monitorach widzieliśmy pracę maszyn pod ziemią. Mieliśmy okazję dotknąć sprzętów, założyć maseczki, hełmy i lampy. Po końcowej prezentacji galowego munduru górniczego, uczniowie otrzymali słodki upominek.

            Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzenia kopalni.

          • Warsztaty w bibliotece

          • 27 listopada w naszej szkolnej bibliotece powstały

            skarpetkowe skrzaty i bałwanki.

            Z przyniesionych przez siebie materiałów, z pomocą pani bibliotekarki uczniowie klasy III wykonali maskotki, którymi udekorują swoje domy.

            Ale fajna była zabawa! Dziękujemy!

          • Piano-Forte dla Duńskiej Pary Książęcej

          • Dziecięcy chór Piano-Forte z Radostowic na zaproszenie Czesława Mozila wziął udział w koncercie z okazji

            100-lecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych

            pomiędzy Danią a Polską.

            Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 25 listopada w Teatrze Dramatycznym w Warszawie,

            do którego przybyła Duńska Para Książęca, Jego Królewska Wysokość Książę Fryderyk następca tronu Królestwa Danii oraz Jej Królewska Wysokość Księżna Maria Elżbieta.

            Czesław Mozil zaprosił do udziału w koncercie zespoły i muzyków z którymi współpracował w ostatnim czasie. Młodzi chórzyści z Radostowic razem z Orkiestrą "Śląskie Smyki" zaprezentowali utwór pt. "Grywom na harmonii", który zaaranżował i akompaniował Pan Mirosław Lachowski.

            Dzieciom w wycieczce do Warszawy oprócz Pani Katarzyny Machnik i Pana Mirosława Lachowskiego towarzyszyli Pani Małgorzata Jakubik dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radostowicach, Pan Zbigniew Łoza dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty i Sportu w Suszcu oraz Pan Marcin Bienioszek dyrektor POPP w Pszczynie.Podziękowania kierujemy do wszystkich którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu, szczególnie do Pana Czesława Mozila za zaproszenie oraz GZOiZ w Suszcu za wsparcie finansowe. Dla dzieci było to wspaniałe przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci.

          • Finał "Śpiewającej Polski"

          • W czwartek 21 listopada chór dziecięcy "Piano-Forte" działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostowicach i Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie pod dyrekcją Katarzyny Machnik wybrał się do Krakowa - Nowej Huty. Tam, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza, odbył się

            finałowy koncert

            projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2019

            regionu małopolskiego, do którego w tym roku należymy. Koncert rozpoczęliśmy wspólnym wykonaniem Hymnu Śpiewającej Polski, a akompaniował wszystkim chórom p. Mirosław Lachowski. Potem rozpoczęły się prezentacje wszystkich 11 chórów. Każdy z nich wykonywał 2 utwory. Jako przedostatni wykonawca wystąpił gość- niespodzianka. Był to zespół fletowy "Flauti dolci" działający przy POPP w Pszczynie pod kierunkiem p. Katarzyny Machnik. Dwa tygodnie wcześniej zespół nagrał utwór p. Grzegorza Miśkiewicza "Kwiaty polskie" i został zaproszony przez kuratora regionu małopolskiego p. dr Ksenię Miśkiewicz (żonę kompozytora) do zagrania tego utworu podczas koncertu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie!

            Chór "Piano-Forte" z towarzyszeniem p. Mirosława Lachowskiego wykonał "Rzekę" Z. Noskowskiego oraz opracowanie śląskiej pieśni ludowej "Poszła żabka szpacyrować" (opracował dla nas tę pieśń p. Lachowski), podczas której jedna z naszych najmłodszych chórzystek wystąpiła w roli uroczej żabki!

            Koncert zakończyło wspólne wykonanie kanonu "Złączmy głosy", który rozpoczął zespół "Flauti dolci", a później podjęli go wszyscy chórzyści pod dyrekcją p. Katarzyny Machnik. Tak zakończyliśmy udział w tegorocznej edycji projektu ACh - ŚP.

            Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych pomysłów muzycznych wróciliśmy do domów!

             

          • Filmowa lekcja historii

          • W dniu 18 listopada b.r. klasa VIII wzięła udział w projekcji filmu historyczno-patriotycznego 

            ,,Legiony” .

            Film Dariusza Gajewskiego  porusza dwa wątki: polską drogę do niepodległości oraz historię miłości młodych ludzi. Reżyserowi udaje się oddać na ekranie obraz wysiłku i cierpienia z jaką legioniści godzą się żyć i umierać. Film był bardzo wzruszający i poruszył serca widzów.

          • Widowisko multimedialne

          • Dnia 15 listopada 2019 r. kl. V – VII udały się do Pszczyńskiego Centrum Kultury, aby uczestniczyć w interaktywnym widowisku multimedialnym

            pt. „Legendy polskie. Filmowa podróż w czasie”.

            Aktorzy z Teatr Show zaprezentowali fragmenty najstarszych polskich legend, takich jak: „Piast Kołodziej”, „Lech, Czech i Rus”, „Książę Krak” oraz „O Wandzie, co nie chciała Niemca”. Razem z młodzieżową widownią odtworzyli na scenie zachowania postaci związanych z podaniami. Przybliżyli również znaczenie słów: Piast, Popiel i Krak. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w uwspółcześnionych wersjach najstarszych podań i legend.

          • Bal Wszystkich Świętych

          • Dnia 13.11.2019r, w naszej szkole po raz pierwszy odbył się

            Bal Wszystkich Świętych.

            Udział w balu brali uczniowie klas I-III. Głównym inicjatorem balu był Ks. Proboszcz Mirosław. Dzieci przebrały się za różnych świętych. Nagrodzeni zostali za ciekawy strój i samodzielny rysunek świętego. Całość balu rozbawiała i  prowadziła doświadczona animatorka  "Ciocia Ania". 

          • Rocznica Odzyskania Niepodległości

          • Z okazji 101-wszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w piątek 8 listopada odbyła się  uroczysta akademia. Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i  wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11. Następnie uczniowie z klasy VIa przedstawili historię Polski od pierwszego rozbioru do momentu odzyskania wolności. W poszczególnych stacjach: Niewola, Powstania, I wojna światowa, Wolność ukazali najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę świata. Były wiersze i wspólne wykonanie pieśni Legionów Polskich.  Akademię przygotowała pani Sylwia Łuszcz, oprawa muzyczna: pani Katarzyna Machnik.

          • Żywa lekcja historii

          • 6 listopada uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, zaprezentowanej przez towarzystwo historyczne "Kerin". Tematem były

            "Dzieje Orła Białego".

            Uczniowie w skupieniu, z opaskami na oczach, wysłuchali na wstępie legendy o Lechu, Czechu i Rusie, następnie mieli okazję czynnie uczestniczyć w przedstawieniu będąc "bohaterami historii". Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

          • Dzień Postaci z bajek

          • Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta.

            Dzień Postaci  z Bajek

            przypada na 5 listopada, jest to dzień urodzin Walta Disney'a. W tym magicznym, bajkowym dniu uczniowie klasy I, II oraz III wzięli udział w imprezie czytelniczej. Dzieci przebrały się za bohaterów bajki, której tytuł wylosowali już wcześniej, następnie zaprezentowały się w ciekawych, oryginalnych i kolorowych strojach na scenie. W dalszej części spotkania uczniowie bawili się w "baśniowe zgadywanki" i wysłuchali bajki pt. "O wilku i siedmiu koźlątkach". Na koniec tej dzisiejszej uroczystości dzieciom zostały wręczone upominki.

            Mamy nadzieję, że Dzień Postaci z Bajek to święto, które na stałe zagości w naszej szkole.

          • Przedstawienie teatralne

          • 31 października uczniowie klas młodszych obejrzeli w Pszczyńskim Centrum Kultury spektakl teatralny Katolickiego Teatru Edukacji

            pt. "Alladyn ...baśń tysiąca i jednej nocy".

            Inspirowany orientalnymi elementami spektakl przybliżył dzieciom kulturę Bliskiego Wschodu. Baśniowy nastrój sprawiły ciekawe, barwne kostiumy oraz przygotowana scenografia, a niezapomnianych wrażeń dostarczył pokaz efektów świetlnych w wykonaniu ducha lampy. 

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 28-30 października klasa ósma miała okazję zwiedzić Warszawę. Uczniowie z Radostowic mogli się przekonać, jak wygląda życie w wielkim mieście.

            Skorzystali z bogatej oferty kulturalnej stolicy.  Z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pani przewodnik w nowoczesnym, multimedialnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obejrzeli również wystawy w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Prawdziwą ucztą dla ducha okazała się jednak wizyta w Teatrze Studio „Buffo” na spektaklu pt. „Metro”. Młodzież, zachwycona poziomem spektaklu, mistrzowskim wykonaniem najbardziej znanych utworów musicalu czy zapierającymi dech w piersiach popisami akrobatycznymi, nie szczędziła słów uznania.

            Stolica oczarowała ósmoklasistów nie tylko tym, co ma do zaoferowania w dziedzinie kultury. Dostępność komunikacji, możliwość podróżowania metrem, liczne restauracje i centra handlowe to z całą pewnością walory dużego miasta, z których skorzystali nasi uczniowie. Był także czas na zadumę – na warszawskich Powązkach, podczas spaceru w Łazienkach Królewskich czy w ogrodach biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Warszawa to także ważne historycznie miasto. Również od tej strony ósmoklasiści poznali stolicę. W drugim dniu odbyli wędrówkę śladami bohaterów lektury pt. „Kamienie na szaniec”, udali się pod Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, bramę Uniwersytetu Warszawskiego czy Pomnik Powstania Warszawskiego. Spotkania z historią zakończyli w ostatnim dniu wycieczki wizytą w Pałacu Kultury i Nauki.

            Trzydniowa wyjazd do Warszawy nie tylko uzupełnił wiedzę przekazywaną w szkole, ale przede wszystkim okazał się prawdziwą lekcją historii, savoir-vivre’u i życia w wielkim mieście.