Początki szkoły w Radostowicach

Szkoła Podstawowa w Radostowicach otworzyła swoje podwoje dla uczniów 1 września 1886 roku. Została zbudowana przez mieszkańców wsi z pomocą finansową państwa i księcia pszczyńskiego. Był to murowany budynek składający się z dwóch sal lekcyjnych oraz mieszkania dla kierownika. Pierwszym kierownikiem szkoły został Hugo Schuster, który był jednocześnie jedynym nauczycielem. Nauka odbywała się w języku niemieckim. W roku 1906 kierownikiem szkoły został Wiktor Krems, zaś po nim od roku 1913 szkołą zarządzał Fürzich. Do szkoły uczęszczało wówczas 124 uczniów. W okresie międzywojennym funkcję kierownika pełnił Józef Buryan, który kilka lat przed wybuchem II wojny światowej przeniósł się do Szkoły Podstawowej nr 26 w Chorzowie. Na stanowisku kierownika zastąpił go Michał Nikiel. W owym czasie w szkole uczyło się 94 uczniów katolickich, pojawiły się również wzmianki o drugim nauczycielu - Zofii Przebindzie z Krakowa. W czasie II wojny światowej szkołą kierował Zielonka.

Okres powojenny

Dnia 5 kwietnia 1945 roku Instektorat Szkolny w Pszczynie powołał na stanowisko kierownika szkoły Stanisława Garę,który przeprowadził zapisy młodzieży szkolnej i 30 kwietnia 1945 roku rozpoczął naukę w szkole. Uczęszczało do szkoły 92 uczniów, którzy podzieleni zostali na dwie grupy według roku urodzenia: pierwsza grupa (45 uczniów) uczyła się w godzinach dopołudniowych, zaś druga grupa (47 uczniów) - pobierała naukę w godzinach popołudniowych. Pan Gara założył pierwszą kronikę szkoły, w której szczegółowo opisał wszystkie podejmowane przez siebie działania związane z otwarciem i prowadzeniem szkoły.

fragment kroniki szkolnej

Następnie szkołą kierowali:

Aniela Krakowska

Edward Wiktorczyk - 1949-1965

Kazimierz Żelazo - 1965-1989

mgr Henryk Kostka - 1989-1994

mgr Katarzyna Blankenstein - 1994-1996

mgr Witold Wiktorczyk - 1996-2001

mgr Małgorzata Jakubik - 2001 do nadal

Budynek szkoły stał się niewystarczający ze względu na coraz większą liczbę uczniów. Rozpoczęto więc akcję budowy nowego obiektu zainicjowaną i wspieraną przez społeczników: Edwarda Gołysznego i Kazimierza Żelazo. Głównym wykonawcą tej inwestycji było Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Pszczynie. Budowa nowej szkoły zajęła kilka lat, wreszcie 3 września 1990 roku oddano ją do użytku. Pierwszym dyrektorem w nowej szkole był mgr Henryk Kostka. Placówka składa się z pięciu segmentów, z których jeden stanowi blok sportowy, pozostałe natomiast wyposażone są w sale lekcyjne, bibliotekę, kuchnię, stołówkę, pomieszczenia administracyjne. W sąsiedztwie budynku szkolnego wzniesiono przedszkole przeznaczone dla 50 dzieci oraz dom nauczyciela. Dyrektorem Przedszkola Publicznego w Radostowicach jest mgr Janina Bartas.

W murach szkoły miały swoją siedzibę:

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej (10300 woluminów), którą kieruje od roku 1981 mgr Stefania Zembala. Do roku 1991 filia znajdowała się w Kobielicach.

Koło Gospodyń Wiejskich, które spotyka się tutaj pod kierownictwem mgr Jadwigi Masny.

Klub Sportowy Josieniec skupiający piłkarzy.

W roku 1999 utworzono na terenie szkoły Gimnazjum Publiczne, którego dyrektorem jest mgr Teresa Wyrobek

Od roku 2001 mgr Małgorzata Jakubik rozpoczęła starania o rozbudowę szkoły ze względu na zbyt małą ilość pomieszczeń lekcyjnych. Inwestycja modernizacji i rozbudowa szkoły trwała od 2005 roku i została zakończona w roku 2007. Budynek został ocieplony, wymieniono pokrycie dachu, dobudowano trzy sale lekcyjne. Inwestycja była prowadzona przez firmę budowlaną Plater. Dzięki przeprowadzonej inwestycji powiększono pomieszczenia dla biblioteki szkolnej oraz Filii Gminnej Biblioteki Publicznej, utworzono czytelnię. Obecnie w bibliotece odbywa się wiele ciekawych zajęć pozaszkolnych: spotkania z pisarzami, warsztaty decoupage, spotkania z twórcami ludowymi, komputerowy kurs języka angielskiego.