W dniach od 16 -18 maja klasy: IV b oraz V uczestniczyły w trzydniowej wycieczce na
Camp Rogowiec
do Ośrodka Sportu i rekreacji Wawrzkowizna, nieopodal Bełchatowa. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc w centralnej Polsce bezpośrednio położone nad jeziorem w otoczeniu sosnowych lasów, z dala od zgiełku miasta.
W pierwszym dniu wycieczki dzieci pod opieką instruktora spróbowały swych sił w parku linowym. Mogły poczuć się jak Tarzan na przejściach między drzewami i pomostach. Kolejną atrakcją była przejażdżka rowerkami go-kart, a także wizyta w stajni i mini zoo połączona z krótką lekcją przyrody.
Następnego dnia wyruszyliśmy do Bełchatowa. Tutaj, kolejna niespodzianka- PGE Giganty Mocy- interaktywne zwiedzanie wystawy, która w przystępny sposób uczy, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „gigantach”, czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego. Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną. W drodze do Bełchatowa mogliśmy podziwiać, z tarasów widokowych, Kopalnię Węgla Brunatnego. Widok tak olbrzymiej przestrzeni, zapierał dech w piersiach.
Równie imponująco zapowiadał się trzeci, i niestety , ostatni już dzień wycieczki. Znaleźliśmy się w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. W odnowionej zabytkowej elektrociepłowni czekało na nas ponad 150 instalacji interaktywnych i multimedialnych. Podziwiana przez nas ekspozycja składała się z trzech części. Pierwsza „Przetwarzanie energii”- nawiązywała ściśle do historii dawnej elektrociepłowni z zachowaniem maszyn i urządzeń; druga wystawa- „Rozwój wiedzy i cywilizacji” ukazywała różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym codziennym życiu. Natomiast „Mikroświat- Makroświat” na interaktywnych stanowiskach i instalacjach przybliżał obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka, m. in. struktury atomowe oraz odległy Wszechświat. Można tu podziwiać ziemię z okien Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przeżyć symulację wyjścia na orbitę okołoziemską.
Ten dzień pełen wrażeń zakończyliśmy spacerem najdłuższą w Europie- ulicą Piotrkowską, na której znajduje się słynna Aleja Gwiazd Filmu, a na niej tak znane postaci, jak chociażby: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos , Marek Konrad i wiele innych filmowych sław.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do Radostowic.
Katarzyna Kurtok