Aktualności

          • Spokojnych Świąt!

          • Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia składamy

            całej społeczności szkolnej

            życzenia radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt.

            Niech przy wigilijnym stole nie zabraknie zgody i życzliwości

            a Nowy Rok przyniesie wiele powodów do radości.

            Dzieciątko Boże, uczyń cud raz jeszcze

            Większy, niż bitwa wygrana nad wrogiem,

            Każ polskie serca w polskie ująć kleszcze,

            Jedną oddychać Polską, Jednym Bogiem.

             

            Niechaj nas dwóch idzie po tej samej ścieżce

            A gdy się zetkną, niechaj Wielki Boże!

            Z oczu dobędą uśmiech, a nie noże!

            Spraw to Dzieciątko Boże!

             

            A my Ci za to przyniesiem w podzięce

            To, co Cię złotym napełni uśmiechem:

            Dwa polskie serca miłością złączone

            I dwie złączone zgodą polskie ręce.

             

            Patrzcie! O patrzcie! Betlejemska strzecha

            Pełna jest słońca od naszych pacierzy,

            O ludzie! Boże Dziecię się uśmiecha,

            A Jego oczy mówią, że nam wierzy!.

                                                     Kornel Makuszyński

             

             

             

             

             

             

          • Świąteczna ,,Radość" z życzeniami Wesołych Świąt!

          • Dziecięcy zespół regionalny ,,Radość" na zbliżające się święta Bożego Narodzenia przygotował świąteczny repertuar, który zaprezentował podczas Jarmarku Świątecznego w Suszcu oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostowicach. Dzieci zaśpiewały trzy piosenki: ,,Choinka" (sł. M. Szutkowska, muz. Z. Nowacki), ,,Nadchodzą święta" (sł. i muz. K. Kurjan) i ,,Ptaszki w zimie" (sł. T. Kubiak, muz. I. Pfeiffer). Opiekunami zespołu są panie: Danuta Abramowicz-Heczko i Katarzyna Machnik (akompaniament).

            Zespół działa w ramach zajęć pozaszkolnych w POPP w Pszczynie przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Radostowicach.

            W linkach poniżej znajdują się nagrania zespołu ,,Radość".

          • Świąteczny klimat w naszej szkole

          • Już od kilkunastu dni w naszej szkole panuje bożonarodzeniowy klimat. Zgodnie z tradycją na korytarzu ,,Pod Brzechwą" pojawił się żłóbek a w klasach stoją kolorowe drzewka. Uczniowie ozdabiali pierniki, przygotowywali ozdoby choinkowe i stroiki. Nie zabrakło tradycyjnych wigilijek klasowych, na których śpiewano kolędy i obdarowywano się przezentami.

            Więcej zdjęć znajduje się w albumie fotograficznym.

          • Piano-Forte w Głubczycach

          • W sobotę 18 grudnia reprezentatnci naszego szkolnego chóru Piano-Forte wraz z p. K. Machnik wyjechali do Głubczyc, gdzie odbywał się konkurs chóralny ,,Silesia Cantat" o nagrodę Głubczyckiego Anioła. Jury złożone z polskich i czeskich chórmistrzów oceniało nadesłane wcześniej nagrania. Reprezentanci wszystkich chórów wzięli udział w wykładzie i warsztatach, podczas których uczyli się prawidłowo wymawiać słowa w utworach anglojęzycznych pod czujnym uchem p. Stawickiej, mieli indywidualne zajęcia z emisji głosu z p. Bujak oraz ćwiczyli utwory do wspólnego koncertu galowego. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach z p. Podzielny.

            Nasz chór otrzymał Głubczyckiego Anioła za bardzo dobry kontakt artystyczny chóru z dyrygentem, natomiast p. Katarzyna  Machnik otrzymała nagrodę specjalną -Stonavską Barborkę za wzorową pracę chórmistrzowską.

            Na koniec uczestnicy wyjazdu wysłuchali koncertu czeskiego chóru ,,Echo" i wspólnie z wszystkimi wykonali ,,Ave verum" W. A. Mozarta oraz kolędę ,,Za gwiazdą" J. Maklakiewicza.

            Nasi uczniowie wraz z p. Machnik wrócili z wyjazdu zmęczeni lecz pełni pozytywnych wrażeń. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do udziału w tym konkursie!.

          • Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

          • W dniu 13 grudnia w 40 -tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczennica klasy VIIIa - Amelia Olejarczyk przedstawiła kalendarium wydarzeń z lat 1981-1983. Uczniowie upamiętnili ofiary stanu wojennego. Najstarsi uczniowie naszej placówki wzięli udział w projekcie patriotycznym, dotyczącym tematyki stanu wojennego ,,Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie... Pamiętamy". Podczas apelu zostały podsumowane działania z realizacji powyższej inicjatywy. Poniżej zamieszczamy link do filmu o tematyce pacyfikacji kopalni Wujek, który został nakręcony prez uczniów naszej szkoły. 

            Zapraszamy do obejrzenia 

             

          • Występ chóru

          • W sobotę 11 grudnia zesół regionalny ,,Radość" uświetnił swoim występem jarmark bożonarodzeniowy, który odbył się na placu Odnowy w Suszcu. Mimo przejmującego chłodu nasi artyści pod kierunkiem p. Katarzyny Machnik i p. Danuty Abramowicz-Heczko dali świetny popis swoich umiejętności.

          • Szlachetna Paczka

          • W tradycję naszej szkoły wpisała się ogólnopolska akcja ,,Szlachetna Paczka", która ma na celu pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom. Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym odzewem ze strony społeczności szkolnej. Wybrana przez nas rodzina otrzymała niemal wszystkie potrzebne rzeczy, za które serdecznie dziękuje.

            Jako organizatorzy również pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie paczek.

          • Zajęcia profilaktyczne

          • W piątek 10 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez        p. Ireneusza  Brachaczka. Klasy: III i IV oraz klasy  VII-e wzięły udział w dwugodzinnym spotkaniu poświęconym ogólnie pojętemu bezpieczeństwu, przemocy rówieśniczej oraz konsekwencjom nieprzestrzegania prawa. Zajęcia prowadzone były w bardzo atrakcyjny sposób, uczniowie wykazali się aktywnością i zainteresowaniem.

          • Święty Mikołaj z wizytą w naszej szkole

          • W dniu 6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził Święty Mikołaj. Zarówno najmłodsi jak i starsi uczniowie byli bardzo podekscytowani wizytą tak zacnego gościa. Wszyscy zadeklarowali, że byli  bardzo grzeczni. W związku z tym Mikołaj obdarował uczniów prezentami, którzy również mogli liczyć w tym dniu na ulgowe traktowanie podczas lekcji.

            Więcej zdjęć znajduje się w albumie fotograficznym.

          • Wizyta Czesława Mozila w naszej szkole

          • W czwartek 2 grudnia swoją obecnością zaszczycił nas Czesław Mozil. Artysta wręczył swoją najnowszą płytę chórzystom z zespołu Piano-Forte, na której znajduje się utwór ,,Mama zawsze mówiła". Nasi chórzyści nagrali część refrenu do tej piosenki. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej atmosferze i na pewno zapadnie wszystkim w pamięci. Więcej zdjęć można znaleźć w albumie fotograficznym.

            W poniższym linku  znajduje się krótkie nagranie ze spotkania w naszej szkole.

          • Obchody Dnia Praw Dziecka

          • 19 listopada b.r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie podczas lekcji wychowawczych zostali zapoznani z Konwencją o Prawach Dziecka a przy okazji o obowiązkach, jakie na nich ciążą. Zmierzyli się z quizem dotyczącym w/w tematu. Na lekcji informatyki oglądali film UNICEF-u o prawach dzieci a także wykonywali plakaty w programach graficznych, doskonaląc tym samym swoje zdolności informatyczne.

            Podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie klasy ósme rozmawiały o prawach dziecka, rozwiązywały test                  i krzyżówkę z tego tematu a także rysowały Krainę Szczęśliwych Dzieci.

            Jako wyraz solidarności z dziećmi na całym świecie, uczniowie przyszli ubrani na niebiesko, a ci, którzy zapomnieli, wykonali sobie tarcze z napisem Dzień Praw Dziecka, które dumnie nosili przez cały dzień pobytu w szkole. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka przypominająca o prawach każdego dziecka.

             

          • Poradnia on-line ,,Zawsze jest jakieś wyjście"

          • W odpowiedzi na zagrożenia wynikające z pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności do uzyskania specjalistycznej pomocy psychologiczno dla uczniów, rodziców i nauczycieli, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej powstała poradnia on-line z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Na stronie ,,Zawsze jest jakieś wyjście" można uzyskać więcej informacji na ten temat.

            Aktywna jest również całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów.

            Pod numerem telefonu 800 800 605 można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologóe, pedagogów oraz prawników.

          • Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

          • Od dnia 1 grudnia 2021r. przychodnia SZOZ ,,Hipokrates" przy ul. Zdrojowej 65 w Pszczynie prowadzić będzie Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży z powiatu pszczyńskiego. Kadra ośrodka to doświadczeni w pracy z młodzieżą psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. Pomoc będzie bezpłatna i udzielana w ramach kontraktu z NFZ.

            Już od dnia 17 listopada prowadzone będą zapisy osób chętnych do skorzystania z pomocy. 

            Telefon do poradni czynny jest od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 18.00, w poniedziałek i piątek od 7.30 do 15.00. Numery telefonów: 781 901 010, 32 210  38 80, 32 210 30 31. 

          • Teatrzyk

          • w dniu 15 listopada klasy I-III wzięły udział w ,,Interaktywnym spotkaniu z bajką". Dzieci mogły bliżej poznać bohaterów najpopularniejszych bajek oraz na chwilę przenieść się w ich magiczny świat.

          • Akademia z okazji odzyskania niepodległości

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczcili 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uroczysta akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

            Uczniowie klasy V pod kierunkiem p. S. Łuszcz i p. J. Urbaniec przygotowali występ artystyczny i przypomnieli istotę święta 11 listopada. Na zakończenie uroczystości najmłodsi uczniowie zaśpiewali śląską pieśń przy akompaniamencie p. K. Machnik.

          • Koncert ,,Śpiewajmy razem"

          • W niedzielne popołudnie 7 listopada na scenie  Gminnego  Ośrodka Kultury w Suszcu zaprezentowały się: zespół ,,Radość" oraz chóry: ,,Piano-Forte" i ,,Parole Melodiche". Dzieci przygotowane przez  panie: Katarzynę Machnik, Danutę Abramowicz-Heczko oraz Alicję Pastuszkę-Koczar zaprezentowały swe zdolności wokalne i taneczne. Zgromadzona publiczność została zachęcona do wspólnego śpiewu pieśni śląskich. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów Suszeckiej Jesieni Kulturalnej. Zdjęcia z występu znajdują się w albumie fotograficznym.

            Nagranie fragmentu koncertu znajduje się w linku poniżej.

             

          • Akcja ,,Góra Grosza"

          • Nasza szkoła przystąpiła do XXII edycji akcji ,,Góra Grosza". Zebrane pieniądze przekazane zostaną na pomoc najbardziej potrzebującym  dzieciom, które nie wychowują się w swoich rodzinach. Szczegóły zbiórki przekażą wychowawcy.

          • Zmiana numeru telefonu zaufania

          • Informujemy, iż od dnia 1 listopada 2021 roku ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy, bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne to: 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez cała dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania ani instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefoniczne nadal pozostają bezpłatne, a rozmówcy będa mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

          • Udział naszych uczniów w projekcie

          • Najstarsi uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Śląskiego Kuratora Oświaty ,,Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie 13 grudnia 1981 -Pamiętamy!" Głównym celem podjętej inicjatywy jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia  w Polsce stanu wojennego. Uczniowie wraz ze szkolnym koordynatorem projektu przygotowali kącik patriotyczno-historyczny, upamiętniający zbliżającą się rocznicę, brali udział w projekcji dokumentu ,,Nie zabierajcie Mamy". Młodzież  klas ósmych bierze udział w konkursach: literackim oraz  filmowym, których tematyka dotyczy wydarzeń stanu wojennego. Uczestnicy projektu udali się do Katowic, aby zapoznać się i udokumentować miejsca związane z pacyfikacją kopalni ,,Wujek", która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku. Uczniowie zebrane materiały zaprezentują w pracach konkursowych.