"Koniec śniegu!
Wiosna w biegu!
Tu krokusy, tam żonkile
Spoglądają na świat mile".
"Koniec śniegu!
Wiosna w biegu!
Tu krokusy, tam żonkile
Spoglądają na świat mile".
W dniu 1 marca klasy trzecie wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Uczestnicy wycieczki pokonali trasę turystyczną, co było nie lada wyzwaniem, gdyż musieli przejść ponad 800 schodów w dół. Wysiłek bardzo się opłacił, ponieważ wszyscy mogli podziwiać solankowe jeziora i podziemne komory, w tym niepowtarzalną kaplicę św. Kingi. Pan przewodnik w trakcie wędrówki opowiadał legendy związane z kopalnią. Na trasie uczniowie spotkali Skarbnika-ducha kopalni, który początkowo wywołał strach, jednak później okazał się bardzo przyjazny. Podróż do wykutego w soli świata pełnego tajemnic i legend, okazała się piękną przygodą.
W minioną środę, 28 lutego, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji zorganizowanej przez młodzieżowy zespół edukatorów antysmogowych z PZS nr 1 w Pszczynie.
Tematem spotkania było hasło: "Chcę wiedzieć czym oddycham?". Młodzież z pszczyńskiego technikum przybliżyła naszym uczniom temat smogu, zagrożeń jakie za sobą niesie oraz sposobów walki z nim. W ramach projektu edukacyjnego o tej nazwie organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie nasi starsi koledzy odwiedzili już 12 szkół podstawowych przeprowadzając warsztaty dla ponad 2500 uczniów.
Dziękujemy za wartościowe spotkanie.
21 lutego klasa 6 pojechała do największego i najstarszego planetarium w Polsce. Uczniowie mogli zobaczyć lunety i teleskopy oraz słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Jedną z głównych atrakcji był pokój, pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Wiele emocji dostarczył seans Cztery Pory Roku, w czasie którego uczniowie zostali zabrani w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Omawiane były takie treści jak: orientacja na sferze niebieskiej, gwiazdy i gwiazdozbiory, model geocentryczny budowy świata, teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie rozwiązywali różne zagadki polonistyczne, brali udział w zabawach językowych. W bibliotece mogli rozwiązywać rebusy, zaś na korytarzu czekały na nich cytaty z literatury polskiej. Trzeba było odgadnąć, z jakiego utworu pochodzi dany fragment. Napawa optymizmem fakt, że wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.
Karty Grabowskiego są skuteczną metodą nauki oraz dostarczają radości i satysfakcji z osiągniętych postępów w matematyce. Polecamy je każdemu, kto chce się świetnie bawić i jednocześnie czegoś nauczyć!
W dniu 15 lutego mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panem Mariuszem Kurcem-podróżnikiem,filmowcem, religioznawcą. Pan Mariusz w dzieciństwie doświadczył trudów życia, wychowując się w patologicznym środowisku. Jednak dzięki sile woli i determinacji znalazł rozwiązanie- wyruszył w podróż, korzystając z gościnności napotkanych osób. Do tej pory zwiedził 122 ze 195 państw na świecie.
Spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.
12 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, na który licznie przybyli zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Przepiękne stroje potwierdziły tylko kreatywność naszych wychowanków. Oprawę muzyczną zapewnił Dj, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Nastąpiła zmiana adresu e-mail, nowy adres znajduje się w zakladce "KONTAKT".
W czwartek 25 stycznia nasze uczennice w składzie: Laura Pistelok, Maja Godziek, Marlena Tomala i Kornelia Janosz wystąpiły w Zamku Pszczyńskim podczas uroczystej Gali z okazji jubileuszu Powiatu Pszczyńskiego.
W dniu 25 stycznia w szkole w Porębie odbyły się zawody powiatowe w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt - rocznik 2009-2010. Zawody jak zwykle dostarczyły bardzo dużo pozytywnych emocji! Reprezentacja dziewcząt ostatecznie zajęła 3 miejsce i awans do zawodów rejonowych!!! A reprezentacja chłopców zajęła 4 miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie sportowych zmagań.
Skład drużyny dziewcząt: Harazin Marysia, Pustelnik Klaudia, Sojka Weronika
Skład drużyny chłopców: Gajda Adrian, Bąk Kajetan
W niedzielę 21 stycznia o godz. 14 w naszym kościele parafialnym fleciści oraz chór Piano-Forte ugościli przybyłych parafian oraz gości pięknym wykonaniem kolęd i pastorałek. Cały koncert prowadzony był przez Panią Katarzynę Machnik, a na organach akompaniował Pan Mirosław Lachowski. Było to wielkie przeżycie przede wszystkim dla naszych pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy zaprezentowali swoje umiejętności przed tak dużą publicznością. Dodatkowo, nasi artyści dedykowali ten koncert swoim babciom i dziadkom, którzy w tych dniach obchodzili swoje święto. Wielu z nich mogło oglądać występ wnuków na żywo.
Cały koncert bardzo się wszystkim podobał czego wyrazem były gromkie brawa.
We wtorek 16 stycznia grupa flecistów naszej szkoły oraz wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie. Uczniowie pięknie wykonali kilkanaście kolęd i pastorałek grając na fletach sopranowych, altowych i basowym oraz na gitarze. Spotkanie to prowadziła Pani Katarzyna Machnik opowiadając przy okazji o historii kolęd. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy dobrze znaną wszystkim kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Uczniowie wręczyli także pensjonariuszom drobne upominki przygotowane przez wolontariuszy naszej szkoły. Były to małe lampioniki udekorowane w zimowym stylu. Na zakończenie niektórzy podopieczni ośrodka sami od siebie podziękowali nam za przybycie i spędzenie wspólnie tak miło czasu. Nie obyło się bez łez i wielu ciepłych słów.
Jesteśmy przekonani, że spotkanie to było bardzo wyjątkowe i jakże potrzebne. Zarówno dzieci jak i dorośli byli bardzo wzruszeni i cieszyli się z tak przemiłego spotkania. Żegnając się obiecaliśmy, że przybędziemy na wiosnę z rewizytą więc nie mówimy żegnajcie, ale do zobaczenia:)
We wtorek 15 stycznia dla uczniów klas od III do VII odbyła się Żywa lekcja historii. Zajęcia przeprowadziło Bractwo Kerin, a dotyczyło rycerstwa i ich zwyczajów. Uczniowie zapoznali się z zajęciami tego średniowiecznego stanu społecznego. Poznali wytworzony przez rycerstwo, swoisty styl życia, ceremoniał związany z pasowaniem na rycerza oraz etykę dworską. Niektórzy mogli założyć zbroję rycerską, strój giermka, czy suknię damy dworu. Odbyła się również walka na miecze. Prowadzący wspomnieli także o najsłynniejszym polskim rycerzu Zawiszy Czarnym. Taka nietypowa lekcja bardzo się wszystkim podobała.
W piątek 12 stycznia podczas apelu szkolnego zostały ogłoszone wyniki konkursów.
Nagrody otrzymali uczniowie klas 1-3, którzy w grudniu wzięli udział w konkursie na najpiękniejszego aniołka bożonarodzeniowego organizowanego przez P. Olę.
Ponadto, uczniowie klas 4-7 otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz uznania w konkursie z języka angielskiego Filotimo. Najlepszy wynik uzyskał Mikołaj Widera z klasy VII otrzymując dyplom z wyróżnieniem.
Wręczono również nagrody za najładniejszy wystrój świąteczny klasy oraz pogratulowano naszym tenisistom, którzy dzień wcześniej wywalczyli pierwsze miejsce zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców w tenisie stołowym.
11 stycznia w naszej szkole odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 5 szkół naszej gminy. Zawody przebiegały bardzo sprawnie w myśl zasady fair Play. Rywalizacja była duża, uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami. Oto wyniki:
Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie: Marysia Harazin, Klaudia Pustelnik, Weronika Sojka zajęła 1 miejsce!
Reprezentacja chłopców naszej szkoły w składzie: Adrian Gajda, Kajetan Bąk, Oliwier Dawidkiewicz zajęła również 1 miejsce!
Obie drużyny awansowały do zawodów powiatowych.
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie oraz życzymy dalszych sukcesów.
W czwartek 11 stycznia Chór Piano-Forte uczestniczył w koncercie świątecznym zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Brzeźcach. Nasi uczniowie pod kierownictwem P. Katarzyny Machnik po raz kolejny w pięknym stylu wykonali przygotowane kolędy.
4 stycznia klasa 3b z wielkim zaangażowaniem przedstawiła tradycyjną historię Narodzenia Pańskiego wykorzystując magię teatru cieni. Połączenie cieni, świateł i muzyki oczarowało rodziców, nauczycieli i uczniów, którzy mieli okazję oglądać ten efektowny występ. Ruchy postaci były harmonijne, a detale wydobyły się na białym płótnie, wprowadzając uczniów w niezapomniany klimat świąt. Całość występu uświetnił niepowtarzalny taniec uczniów klasy Ia do utworu Noel. Swoim niezwykłym talentem muzycznym zachwycili również instrumentaliści i młodzi wokaliści z naszej szkoły. Rodzice nie kryli swojego zachwytu i dumy, obserwując naszych szkolnych artystów podczas ich wzruszającego występu.
To był wyjątkowy moment, który pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na tej uroczystości
W październiku społeczność uczniowska naszej szkoły zbierała mydła w ramach akcji "Podaj mydło' organizowanej przez Fundację „Redemptoris Missio”. Udało nam się zebrać naprawdę dużą ilość.
W podziękowaniu za zangażowanie nasza placówka otrzymała wyróżnienie oraz tytuł SZKOŁA Z MISJĄ.
Kończąc rok 2023 nasi chórzyści wystąpili w sali OSP w Mizerowie podczas spotkania kolędowego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Spotkały się tam zespoły z Mizerowa, Radostowic i Bronowic. Każdy zaprezentował kilka kolęd i pastorałek. Nasz chór Piano-Forte wykonał cztery utwory. Po prezentacjach zespołów wszyscy wspólnie śpiewali kolędy.
Natomiast kilka tygodni wcześniej chór nagrał trzy utwory na dwa konkursy, do których nasza szkoła wysłała zgłoszenia, były to: XXXIII Tyskie Wieczory Kolędowe i XXIX Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach. Zapraszamy do odsłuchania nagrania.
Powered by aSc EduPage