Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w tejże akcji.
Sylwia Nowok
Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w tejże akcji.
Sylwia Nowok
Kamila Stalska i Kornelia Janosz, uczennice klasy II i III naszej szkoły zajęły I miejsce w Konkursie Piosenki Zimowej i Świątecznej ,,Śiętośpiewanie", zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Dziewczynki uczęszczają na zajęcia dziecięcego zespołu regionalnego ,,Radość" prowadzonego przez Panie: Katarzynę Machnik i Danutę Abramowicz-Heczko.
13 stycznia odbył się koncert finalistów i rozdanie nagród. Serdecznie gratulujemy!!!
Więcej zdjęć znajduje się w albumie fotograficznym
13 stycznia delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach 78 rocznicy ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia odbyły się w wielu miejscach naszego powiatu, m.i.n. w Suszcu w tzw. Łęgu. Samorządowcy, nauczyciele oraz uczniowie oddali hołd zmarłym więźniom składając kwiaty i zapalając znicze.
Oprócz wytężonej nauki, w naszej szkole niektóre zajęcia mają charakter bardzo kreatywny. Dowodem na to są lekcje plastyki, podczas których uczniowie wykonują chociażby maski karnawałowe. Niewątpliwie można je wykorzystać podczas nadchodzącego balu.
Na zdjęciu klasa 6 z samodzielnie wykonanymi pracami.
W dniu 10 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z zakresu szeroko pojętej profilaktyki. Zajęcia prowadził p. Ireneusz Brachaczek, emerytowany policjant a obecnie kurator sądowy.
Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach na temat przemocy rówieśniczej oraz odpowiedniego zachowania się w przypadku kontaktu z psem. Uczniowie starsi natomiast zostali zapoznani z konsekwencjami nieprzestrzegania prawa, odpowiedzialnością karną nieletnich oraz przejawami demoralizacji.
Zajęcia te na pewno poszerzyły świadomość uczniów na powyższe tematy.
W dniu 5 stycznia uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Machnik wystąpili w koncercie kolędowym, który miał miejsce w kościele w Radostowicach. Była to znakomita uczta muzyczna. Licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem umiejętności wokalnych naszych uczniów.
Aby tradycji stało się zadość, uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Katarzyny Machnik przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Tym razem dzieci wprowadziły nas w świąteczny klimat opowiadając gwarą śląską jak to było przed laty. Pięknym uzupełnieniem całości były kolędy i pastorałki w wykonaniu naszych szkolnych chórzystów.
Następnie uczniowie udali się do klas wraz z wychowawcami, gdzie przy pięknie zastawionych stołach kolędowali i składali sobie życzenia.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć życzenia całej społeczności szkolnej. Życzymy rodzinnego ciepła, odpoczynku od codziennego zabiegania i chwili zadumy.
Niech fragment wiersza Wojciecha Młynarskiego skłoni do najgłębszych refleksji.
Takie prościutkie przemyślenie
Na Święta w głowie mi się wwierca
Że każde Boże Narodzenie
To jest pytanie o stan serca
Gdy złączy nas stajenka cicha
Czujemy jedną chwilę małą
Że nasze serce jeszcze dycha
Że nie ze wszystkim nam stwardniało
Że został mały punkt, szczelina
Gdzie się choć jedna iskra złoci
Od której nagle się zaczyna
Płomyk nadziei i dobroci
Pamiętasz to, poczułeś dreszcze
To znaczy, że nie zginiesz w tłumie
Wzruszyłeś się, pożyjesz jeszcze
I sercem parę spraw zrozumiesz
Nim się kłopotów zwali tyle
Co zawsze były, są i będą
Otwórz swe serce i na chwilę
Spróbuj podleczyć je kolędą...
RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!
Zimowa aura sprawiła, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie spędzają czas zjeżdżając z górki i bawiąc się śnieżkami.
Frajdy co niemiara mają również panie sprawujące opiekę nad dziećmi.
W albumie fotograficznym znajdują się zdjęcia klasy 3b i dzieci przebywających w świetlicy podczas zabaw na śniegu.
W czwartek, 16 grudnia uczniowie klasy czwartej otrzymali dyplomy ukończenia Akademii Pana Kleksa jako ukoronowanie ich zmagań z lekturą.
Podczas omawiania utworu na lekcjach języka polskiego czwartoklasiści podejmowali różne wyzwania związane z książką autorstwa Jana Brzechwy. Mieli lekcje kleksografii, pisali pozdrowienia z miejsca, do którego wysłali oko balonem, wreszcie byli MasterChefami w kuchni Pana Kleksa. Najbardziej aktywni i zaangażowani w nagrodę otrzymali magiczny guzik, który będą mogli wykorzystać w określonych okolicznościach na lekcjach języka polskiego.
Najbardziej cieszy fakt, że uczniowie byli rozczarowani tym, że muszą już żegnać się ze swoim ulubionym bohaterem. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że dzięki tym lekcjom mają "otwarte głowy" - jak życzył sobie Ambroży Kleks.
W środę, 15 grudnia uczniowie klas ósmych mieli okazję zwiedzić Muzeum Śląskie. Tam poznali skomplikowane losy naszego regionu. Dowiedzieli się m.in., jak głosowali mieszkańcy Pszczyny i okolicznych wiosek w plebiscytach decydujących o przyłączeniu Górnego Śląska do Polski.
Zwiedzili także wystawę malarstwa polskiego. Bliżej przyjrzeli się obrazom J. Malczewskiego, S. Wyspiańskiego, Witkacego, J. Chełmońskiego czy słynnej "Pomarańczarce" A. Gierymskiego.
Najwięcej frajdy sprawiły młodzieży zabawy edukacyjne polegające m.in. na rozpoznaniu wyrazów gwarowych. Mało kto mógł pochwalić się znajomością takich słów jak: szmaterlok, sztrykować, sznupać czy klapsznita. To dowodzi, jak bardzo takie wyjazdy są potrzebne, w myśl zasady: "Cudze chwalicie, swego nie znacie".
W dniu 13 grudnia uczniowie klas 1- 3 oraz klasy 6 mieli okazję uczestniczyć w spektaklach teatralnych przygotowanych przez Wrocławski Teatr Edukacyjny IN-ART. Przedstawienia odbyły się w Żorach w kinie Na Starówce. Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w spektaklu ,,Pinokio" inspirowanym powieścią Carlo Collodiego, natomiast szóstoklasiści zobaczyli przedstawienie ,,Rozerwane dusze". Spektakle poruszały ważne tematy, takie jak: samotność, żądza pieniądza, bezwarunkowa miłość ojca oraz skłaniały do refleksji na temat kim jestem, jakie miejsce w moim życiu zajmują inni.
Barwne kostiumy, piękne maski oraz przepiękna muzyka sprawiły, że przedstawienia na długo zapadną w pamięci widzów.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w akcje charytatywne organizowane na terenie naszej placówki. Zarówno akcja Mikołaj na Kresach jak i Szlachetna Paczka spotkały się z dużym odzewem ze strony społeczności szkolnej. Sprawiliśmy wiele radości potrzebującym.
,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas" - Flora Edwards
W czwartek 8 grudnia naszą szkołę odwiedziły wyjątkowe osoby. Na ‘pokaz talentów’ zostali zaproszeni: Szymon Warsz – 18-latek z Raciborza, jeden z najmłodszych zdobywców Mont Blanc i Matternhornu, finalizujący projekt Korony Europy pod nazwą 'Szlakiem w nieznane' oraz Krzysztof Drabik – zwycięzca 'Mam Talent' za najlepsze show, Mistrz Europy i 3 – krotny Mistrz Polski w zawodach flair.
W pierwszej części Szymon Warsz wygłosił prelekcję o tym jak ważne w życiu są marzenia i dlaczego warto być cierpliwym i wytrwałym w ich spełnianiu. Fascynację wędrówkami górskimi zaszczepił w nim jego tata Marek. Mając zaledwie cztery lata Szymon większość swojego wolnego czasu spędzał już z tatą w górach przemierzając górki te niższe i wyższe. Jednak prawdziwa przygoda z górami rozpoczęła się trzy lata temu gdy oboje wpadli na pomysł zrealizowania projektu Korony Europy, który pięknie nazwali „Szlakiem w nieznane”. Szymon przybliżył naszym uczniom na czym polega ten projekt, jak wygląda organizacja wypraw „od kuchni” oraz co jest niezbędne w podróżowaniu i wspinaczkach górskich z perspektywy młodego człowieka, który zdobył już 43 z 46 szczytów.
Po krótkiej przerwie drugi prelegent – Krzysztof Drabik opowiedział jak to się stało, że ich drogi z Szymonem się spotkały. Miłośnik gór, mistrz świata w żonglerce swoją niesamowitą otwartością i uśmiechem sprawił, że dzieci bardzo szybko go pokochały. W swoim wystąpieniu Krzysiek skupił się na tym jak ważne w życiu jest pomaganie, a tym samym bycie wdzięcznym za każdy przeżyty dzień i docenienie tego co się ma. Swoje projekty przedstawił w filmikach, w których opowiadał o ich realizacji. Tym samym udowodnił i przekonał wszystkich, że wielka wiara we własne możliwości i ogromna determinacja mogą czynić cuda.
Ostatnim już punktem naszego spotkania był niesamowicie efektowny pokaz żonglerki w wykonaniu Krzyśka, po którym nasze dzieci i młodzież po prostu nie chciały powrócić na zajęcia. Ogromna dawka dobrej energii i pełne głowy pomysłów naszych prowadzących podziałały na uczniów naszej szkoły bardzo pozytywnie zapalając w niejednej głowie iskierkę, że warto mieć marzenia i być cierpliwym w ich spełnianiu.
Dziękujemy za wspaniały dzień spędzony razem i zapraszamy ponownie :)
W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził długo wyczekiwany gość. Święty Mikołaj w towarzystwie aniołków spotkał się zarówno z najmłodszymi uczniami jak i tymi z klas starszych. Wszystkich obdarował prezentami a uczniowie w ramach wdzięczności zaśpiewali mu piosenkę.
Czekamy z utęsknieniem na kolejne spotkanie ze Świętym Mikołajem, ale to dopiero za rok!
W środę 30 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pokazowych prowadzonych przez firmę Kreatywni Odkrywcy. Podczas spotkania zarówno młodsze dzieci jak i młodzież zostały wprowadzone w świat druku 3D. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z tym tematem, mogli obejrzeć przeróżne wydruki 3D oraz na żywo zobaczyć jak on powstaje.
Na zakończenie prowadzący zachęcił również wszystkich do udziału w warsztatach poświęconych projektowaniu oraz odkrywaniu komputera i świata cyfryzacji.
W dniu 29 listopada uczniowie klas ósmych wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. Miały one charakter warsztatowy i dotyczyły uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Zajęcia miały na celu wyposażenie uczniów w wiedzę na temat technik manipulacyjnych, stosowanych przez producentów i dystrybutorów środków uzależniających. Umożliwiły również uczniom poznanie czynników chroniących i czynników ryzyka.
W czwartek, 17 listopada uczniowie klasy czwartej udali się w niezwykłą podróż. W ramach omawiania lektury autorstwa patrona naszej szkoły Jana Brzechwy pojechali do Bajki Pana Kleksa.
Tam leczyli chore sprzęty, szukali magicznego guzika, byli w psim raju. Ich przewodnikiem okazał się Adaś Niezgódka. Po zwiedzaniu czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach, a następnie mogli się pobawić, ucząc się przy okazji zasad współpracy w grupie i podstaw ekologii.
Zabawa była wyśmienita. Uczniowie już pytają o kolejną tego typu wycieczkę.
"Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś" - każdy z nas pamięta z dzieciństwa swojego pluszowego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć. Nie wyobrażamy już sobie świata bez misia. Jest bohaterem wielu bajek, filmów, książek. Jego podobizna zdobi ubrania, meble w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki Miś do tulenia.
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji naszą szkolną bibliotekę odwiedziła zerówka. Dzieci spędziły czas w miłej, bajkowej atmosferze. Zobaczyły ciekawy filmik o powstaniu tego właśnie święta, poznały wiele gatunków niedźwiedzi. Wysłuchały bajki oraz wiersza o pluszowym niedźwiadku. Nie zabrakło także zabawy ruchowej. Do słów piosenki "Jadą, jadą misie" dzieci zatańczyły i zaśpiewały. Na koniec została wykonana praca plastyczna, której efekty można zobaczyć na zdjęciach.
MISIE! Do zobaczenia za rok!
Do szkolnej tradycji należą dyskoteki andrzejkowe organizowane przez Samorząd Szkolny. Tegoroczna, długo wyczekiwana zabawa, odbyła się 23 listopada. Uczniowie klas 4-8 tańczyli, bawili się w rytm muzyki młodzieżowej. Po dwugodzinnej, świetnej zabawie wszyscy pełni pozytywnych wrażeń szczęsliwie wrócili do swoich domów.
Powered by aSc EduPage